REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AHİLİK KÜLTÜRÜNE O KADAR ÇOK İHTİYACIMIZ VAR Kİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AHİLİK KÜLTÜRÜNE O KADAR ÇOK İHTİYACIMIZ VAR Kİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
19 views
20 Eylül 2018 - 13:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında bir tören düzenlendi. Bu haftanın ekonomik sıkıntıların çekildiği bir döneme denk gelmesi ve yine bu dönemde ak koyun ile kara koyunun belirgin bir şekilde ortaya çıkmış olması, tüccar ve esnaf kesiminin bir bölümünün bu durumdan nasıl yararlanabilirim diye bir arayış içerisine girmiş olmaları çok anlamlı oldu. Toplum olarak bu günlerde bu haftanın kutlamalarına daha çok ağırlık vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Kültür Müdürlüğünde düzenlenen törende bir sunum yapan  Siirt Üniversitesi öğretim üyesi Dr.Mustafa Çelik Ahilik kültürünün nasıl ortaya çıktığını anlattı ve Ahi Evran’ın hayatına değindi.Ben Mustafa Hocamdan, yaşadığımız günlerin atmosferine uygun olarak  aslında şunu ahilik te fırsatçılığın olmadığını ve bunu yapanların cezalandırıldıklarını ve ve esnaf kesiminden nasıl dışlandıklarını anlatsındı.

Bilimsel bir sunumdan çok, ahilik kültürü ve felsefesini günümüzün fırsatçılarının yaptıkları davranışlarla karşılaştıran bir sunum yapsaydı. Gerçi vicdanının sesini dinlemeyen ve içinde bulunduğumuz zor şartları kendi lehime nasıl fırsata dönüştüreyim diye bir arayış içerisine girecek kadar insanlıktan nasibini almamış kişilerin bir sunumdan etkilenip kendilerine çeki düzen vermelerini beklemek hayal olur. Ama bizimkisi Nasrettin Hoca’nın, Akşehir Gölüne maya çalma misali “ya tutarsa”

Yaşadığımız bu günlerde ahilik felsefesine ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu  gördüklerimizden duyduklarımızdan yaptığımız alış verişlerden anlıyoruz. Gerçekten acil bir şekilde bu felsefeyle dönmemiz ve benimsememiz gerekiyor. Bu ölü soyuculara da hem yasal ve hemde toplumsal anlamda ürünlerini satın almayarak gerekenin cezanında verilmesi hususu bir başka önemli konuyu oluşturuyor.

Bu vesile ile yılın çırağı Abbas Elçiçek yılın kalfası Özgür Ekik ve yılın ahisi Ahmet Alak’ı kutluyorum. Etkinliğin düzenlenmesindeki katkılardan dolayı Ticaret Müdürlüğünü yetkililerine teşekkür ediyorum.

Ayrıca Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu ve yönetim kurulu üyelerinin şahsında bütün esnafımızın ahiler haftasını kutluyor, onlara ahilik felsefesine uygun bol ve helal kazançlar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.