REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AHİ’LİK YEMİNİ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AHİ’LİK YEMİNİ…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2.194 views
20 Eylül 2018 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında icra edilen AHİ’lik Haftası, tüm illerimizde olduğu gibi Siirt’te de etkinliklere vesile oldu. İl Kutlama Komitesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Temsilcileri organizasyonunda İl Kültür Merkezinde dün gerçekleştirilen etkinlikte; tespit edilen AHİ’lere ödülleri verildi ve etkinlik Polisevinde programı izleyen katılımcılara verilen yemekle sonlandı. Tamamen yok olan AHİ’lik kültürümüzün gözler önüne serilmesine vesile olan etkinliklerde emeği geçenlere yine de teşekkür ederek kutlarken, 13. Yüzyılda toplumun ekonomik ve sosyal durumunun ahlakla bütünleşmesi yanı sıra vatan sevgisinin pekiştirilmesini, birlik ve beraberliğin güçlendirilmesini hedefleyen ve belli değerlere bağlı sadece esnaf değil, tüm yurttaşları kapsayan söz konusu kültürün, sadece icra edilen haftasında kalmasından derin üzüntü duyduğumu belirtmek ve sadece AHİ’Lik yeminini aktarmak isterim. “Ahi Evran yurdunda mesleğini icra eden biz zanaatkar ve ticaret erbabı olarak; çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla hakkın rızasını gözeterek halka hizmet edeceğime, Ahiliğin temel değerleri olarak; cömertlik, doğruluk, dürüstlük, hoşgörü, güven, sevgi, sabır, dostluk, fedakarlık, adalet, kanaatkarlık ilkelerine ve komşuluk hukukuna uyacağıma;

Elime, belime, dilime, gözüme sahip çıkıp günahlardan sakınacağıma, ölçü ve tartıda doğruluktan sapmayacağıma, müşteri velinimetimdir düşüncesiyle onlara güler yüzlü davranacağıma, kaliteli mal üretip hileli ve çürük mal satmayacağıma, yalan söylemeyeceğime, insanları kandırmayacağıma, hayatımın her döneminde kul hakkını gözetip kimseye haksızlık yapmayacağıma, meslek eğitimi ve kurallarına bağlı kalacağıma, helalinden kazanıp haram lokma yemeyeceğime ve AHİ esnafında olması gerekli ahlaki değerlere bağlı kalacağıma namusum, şerefim ve bütün mukaddesatım adına ant içerim..”

Günümüze ulaştığı rivayet edilen AHİ’lik yeminini okuyunca, günümüzde sıralanan güzelliklere uyan esnaf var mı diye düşünmeden edemedim ve bazı hemşerilerimin nabızlarını tuttuğumda, yok olan bu kültür değerimize yönelik üzüntüm daha da büyüdü. Bir hemşerim; “Ülkemizi ve halkımızı yakından ilgilendiren bazı yeminlerin lafta bırakılarak ayaklar altına alındığı da bilinen bir başka gerçektir. Halbuki, yapılan yeminlere sadık kalınırsa toplumumuzun sıkıntıları azalır ve sıkıntısı azalan halkımız da vatandaşlık görevini daha çok önemser” ifadelerini kullanınca kendisine hak verdim ve kendisine İye keme let ül eği dedim!. Arapça’da AHİ’nin kardeş anlamına geldiği de söyleniyor ve AHİ’nin Siirt’çe karşılığı ise EĞİ’dir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.