REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AİDİYET DUYGUMUZ ZAYIF

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AİDİYET DUYGUMUZ ZAYIF
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
14 Aralık 2017 - 16:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanoğlu yaşamının her diliminde değişik duygulara sahip olur.Bunların bir kısmı geçici olurken bir kısımda daimidir. Aidiyet duygusu da kalıcı olan duygulardan birisidir. İnsanoğlu bulunduğu her ortamda, o ortama karşı bir aidiyet duygusuna sahip olur. Bulunulan ortam ve şartlara  göre,  bu aidiyet duygusu zayıf ya da güçlü olur.

Şehir içinde bir araçta yolculuk yaparken yaşayacağımız aidiyet duygusu ile memleketimize, okulumuza  ya da çalıştığımız kuruma karşı duyacağımız aidiyet duygusu aynı şiddette olamaz. Birinde çok zayıf ve geçici bir duygu olurken,  memleketimize karşı duyduğumuz aidiyet duygusu çok daha şiddetli ve kalıcı olur. Yine aynı şekilde; okuduğumuz okula,  çalıştığımız kuruma karşı duyduğumuz aidiyet duygusu da  şiddetlidir. Memlekete karşı duyduğumuz duygu kadar sürekli olmasa da uzun sürelidir.

Aidiyet duygusunun üzerine neden bu kadar düşüyorum? Çünkü bu duygu  çalışmayı kamçılıyor, motivasyonu sağlıyor ve  bu durumda doğal olarak başarıyı getiriyor. İçimizde bir şeyler hissetmediğimiz, kurumlara ve çalışmalara karşı daha duyarsız kalırız.Tıpkı Arapçadaki deyimimizde belirtildiği gibi, komşu evinde düğün yani “fi bey tic ciran ırs” durumu söz konusu olur.

Oysa biz kendimizi o işin, o memleketin, o kurumun, o çalışmanın bir parçası olarak gördüğümüzde bizde bir çalışma isteği ortaya çıkar. Bu da içten gelen bir duygu olduğu için zorla yapılan çalışmadan çok daha ötede bir başarıyı da beraberinde getirir. Kendimiz o olayı sahiplenir ve çeşitli alternatifler de sunarak başarı için ter akıtırız.

İlimizdeki kamu kurumlarında ki personeli bu açıdan incelediğimizde benim gözlemlerime göre çok parlak bir tablo ortaya çıkmıyor.Çoğu personel “ bugünde işim bitti, şükürler olsun” anlayışı içerisinde günü birlik çalışma  anlayışı içerisinde. Kara kaplı kitap yani mevzuat ve amirler ne emretmişlerse onu yapmakla yetinir. Hatta onu da yarım yamalak yerine getirirler.

Bu konuda yöneticilerimizin gerekli motivasyonları sağlamaları gerekiyor. Her kurumun personelinde bu duyguyu geliştirmesinde büyük yarar vardır. Bunun içinde çeşitli seminerler, paneller ve benzeri etkinlikler düzenlenebilir..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.