REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AİLENİN BİRLİKTE YAPABİLECEĞİ FAALİYETLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AİLENİN BİRLİKTE YAPABİLECEĞİ FAALİYETLER
15 views
10 Mart 2018 - 9:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, okul ve sosyal etkinlikler ne kadar zamanlarını alırsa alsın, gelişimleri için en zengin deneyimleri anne-babalarıyla birlikte oldukları zamanlarda edinirler.

Çocukla kaliteli zaman geçirmek, çocukla sadece birlikte olup, zaman geçirmek değildir. Örneğin televizyonun karşısında birlikte oturmak, konuşmadan,, sözlü-sözsüz temas kurmadan yürümek/gezmek kaliteli zaman geçirmek değildir. Baba-çocuk arasında etkileşimin olmadığı etkinlikler kaliteli zaman geçirmek değildir. Bir başka deyişle birlikte zaman geçirmekle, kaliteli zaman geçirmek arasında fark vardır.

Çocukluk dönemi öğrenmenin en hızlı ve yoğun olduğu dönemdir. Çocuklar için her yeni gün, yeni bir deneyim demektir aslında. Bu nedenle evde, arabada, tatilde, hayat devam ettiği sürece öğrenmede devam eder. Anne-babalar çocukları ile günlük hayatta yaptıkları her türlü etkinliği hem keyifli öğrenme, deneyimlerine hem de birlikte kaliteli zaman geçirme fırsatına dönüştürebilirler.

Kaliteli ve keyifli zaman geçirmek için her zaman özel bir zaman dilimi belirmeye gerek olmayabilir. Çocuğunuzla birlikte mutfakta yemek hazırlamak, market alışverişi yapmak, çekmeceleri düzenlemek vb. etkinlikler hem öğrenme hem de eğlenme fırsatı olabilir. Günlük işlerin yanı sıra ailece planladığınız oyun akşamları çocuğunuzun sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerinin gelişimini desteklediği gibi, aynı zamanda aile içi iletişimi de güçlendirecektir.

Evde Yapılabilecek Etkinlikler

1-Sessiz sinema oynayın.Beden dilini ve işaret dilini geliştiren en güzel aktivite sessiz sinema oyunudur.Aile içinde oynayacağınız bu oyun kişilerin beden dilini daha doğru ve anlaşılır kullanılmasını sağlayacaktır.

2-Çocuğunuzla kitap ayraçlarını birlikte hazırlayın.Ona kitap okurken yaptığınız ayraç kitaba olan ilgisini birazcık ta olsa artıracaktır.

3-Belgesel gününüz olsun.Belgesel izlerken sorular sorun.Bu dikkati müthiş artırıcı bir çalışmadır.

4-Beraber müzik dinleyin.Müzik arşivi oluşturun.Ona bir enstrümanı hediye edin.

5-Birlikte yoğurt mayalayın.Çocukla birlikte yoğurt mayalarsanız,çocuk kendi yaptığı yoğurda karşı daha ilgili olacaktır.Eve gelen misafirinize ikram ederseniz ve bu yoğurdu benim oğlum  yaptı derseniz,çocuk inanılmaz gurur duyacaktır ve yoğurda karşı özel bir ilgi olacaktır.

6-Suyla oynayın.Yaz kış fark etmez.Yağmurda dışarıya koşun.Uygun giyindikten sonra hiçbir yağmur insanı hasta etmez.Çocuklar için su çok önemlidir.Hem kalsiyum hem de mineral içerir.Beynin daha iyi çalışmasını sağlar.Su sesi olsun evde.Bir akvaryum olabilir.

7-Dans edin.güldürün çocukları.Nasıl dans ettiğiniz önemli değil.Bu en az size yarım saat neşe sağlayacaktır.Mutluluk ufak şeyleri  değerlendirmekle oluşuyor.

8-Kukla oynatımı yapabilirsiniz.Söyleyemediğiniz ama paylaşmak istediğiniz tümduyguları,düzeltilmesi gereken tüm davranışları,kuklalar yoluyla söyleyebilirsiniz.

9-Ayda bir gün çocuğun odasına misafir olun.

10-Çocukla birlikte klasik müzik eşliğinde  hayal kurma oyunu oynayın.

11-Konuşma saati yapın.Sırayla konuşun.Duygularınızı paylaşın.Duygu çeşitlerini konuşun.(Sevgi,aile,millet,insan sevgisi)Anlatın.Anlatırken gülün,küsün,kızın ama anlatın.Yaşanılan en üzücü,en şaşırtıcı,en sevindirici olayları paylaşın.

12-Akraba,komşu,huzurevi ziyaretleri yapın.Planlı olmaya dikkat edin.Çocuğunuzla engellileri,yaşlıları sevindirin.Evinizde misafir edin.

13-Kitap okuma saatiniz olsun.Sadece anneler değil babalar da kitap okusun.Kitap okuma saati yaklaştığında çocuklara haber verin.Siz kitap okurken onlar da okur gibi yaparlar ya da okuyorsa okurlar.

14-Doğanın önemini,yağmurun,güneşin degerini bilsin.Bunları fotoğraflarla gösterebilirsiniz.

15-Beraber kağıt nasıl yapılıyor?Cam nasıl yapılıyor?  Vb.Yapılışlarını öğrenin.Bu soruların cevaplarını CD ve belgesellerle yapabilirsiniz.Çünkü bilmek her insana güven ve heyecan verir.

16-Mutlaka ORİGAMİ öğrenin.Kağıt katlama sanatı.El becerileri artarken çocuklar açısından etkili eğitsel bir araç olacaktır.

17-Pandomimle bir şey anlatın.Bu tür oyunlara yer verin.

18-Satranç vb. oyunlar oynayın. Olaylara doğru yaklaşabilme yeteneği gelişir.Kendine güven duygusu geliştirir.Süratli,doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur.

19-En sevdikleri arkadaşı çağırma günü yapın.

20-Birlikte çevre temizliği yapın.Çevreye karşı duyarlılık geliştirin.

21-İhtiyacı olan birine ne yapılabilir?Karar alın Alınan kararları hemen hayata geçirin.

22-Albümleri karıştırın.Ara ara fotoğraflarla ilgili sohbet edin.

23-Ailece çocuğunuzun öğretmenini ziyarete gidin.Bu ziyaret öğretmen ile anne ve baba arasındaki sıcaklığı artıracaktır.Duygu bağını güçlendirecektir.

24-Çocuğunuzun yalnız kalmasını sağlayın.Kendi başına bir şeyler yapmasını destekleyin.Kendi başına hareket etmesini sağlayın.Size olan bağımlılığı azalsın.

25-Çocuğunuzu sokağa çıkarın.Soğuktan çok korursanız bağışıklık sistemi gelişmeyecektir.

26-Çocuğunuza bir çocukmuş gibi davranın ama yetişkin gibi konuşun.

27-Çocuğunuzu çok överseniz gerçek seviyesini anlamayacak,Çocuğunuzu döverseniz dövmeyi ve sövmeyi öğrenecek,onunla vakit geçirmezseniz ,vakit geçirecek bir şeyler bulacak ve bu şeyler sizin hoşunuza gitmeyebilir.

28-Çocuğunuza doğru model olmak için ,elinizden geleni yapın ve unutmayın çocuk ailenin,aile de toplumun ürünüdür.

ANNE VE BABA OLMANIN HARİKA TADINI VE DUYGUSUNU ÇIKARMANIZ DİLEĞİ İLE…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.