REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKDENİZ’DEKİ HAKSIZ TASARRUF

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKDENİZ’DEKİ HAKSIZ TASARRUF
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
08 Mart 2018 - 12:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1974 yılında ülkemizin garantör devletlerden biri olarak Kıbrıs için gerçekleştirdiği Barış Harekatlarını tasvip etmeyenler, adada yaşayan iki kesim vatandaşlarının uzlaşacakları bir formül bulmamaları için ellerinden gelen gayreti göstermekle kalmadıkları gibi birçok önemli konuda daha Kıbrıs sorununu karşımıza çıkararak zorluk çıkarmayı sürdürüyorlar. Avrupa Birliği görüşmelerinde de karşımıza çıkarılan sorunu istismar edenler, zaman-zaman çirkin yüzlerini alenen göstermektedirler ve son zamanlarda Doğu Akdeniz Bölgesinde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bazı şirketlerle birlikte Doğalgaz aramalarını başlatması şeklindeki haksız tasarrufuna destek verme arzusunun taşındığının gözlenmesi, kamuoyumuzu bir kere daha böyle düşündürmüştür.

Çok üzücüdür ki Müslüman ülkeler, ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanımadılar ve bu tutumları Rum kesimini destekleyen ülkelerin, sorunu daha çok istismar etmelerine vesile olmaktadır. Yıllardır şemsiyesi altına girmeye çalıştığımız AB ise Kıbrıs Rum kesimini tam üyeliğe kabul ederek çifte standart uyguladı ve halen  benzeri çifte standartları uygulamaya devam ediyor.

Rum kesiminin Doğu Akdeniz’de bazı şirketlerle birlikte tek başına Doğalgaz aramalarına yönelik bir çalışma başlatmasının haksız tasarruf olduğu ilgililerimizce dile getirildiği halde, halen bu tepkimiz dikkate alınmış değildir ve bu yüzden devam eden krizin şimdi de daha ciddi boyutlar kazanabileceğine yönelik bir gelişmeden söz edilmektedir.

Suriye’deki gelişmelerin istediği gibi seyretmemesinden gocunan ABD, şimdi de Akdeniz’e 6. filosunu göndermiş bulunuyor ve bunun nedenini; “Doğu Akdeniz Bölgesinde Kıbrıs Rum yönetimi ile birlikte doğalgaz arama çalışması yapan firmalara ait gemilerin korunması amacı..” diye değerlendirenler var. Nitekim Başbakan Binali Yıldırım bu söylentilere yönelik olarak sorulan soruyu; “Kışkırtıcı faaliyetler karşılık bulur..” diye yanıtladı.

Dün  “Normalleşme” başlığı altında çıkan yazımda, bu ülkeyle gerçek anlamda bir normalleşme içine girmenin hiçbir zaman mümkün olamayacağını vurgulamıştım ve ülke genelinde kamuoyumuzun çok büyük bir bölümünün bu görüşü paylaştığını da bir kere daha belirtmek isterim.

ABD’nin, 6. filosunu Akdeniz’e göndermesindeki zamanlamaya bakılırsa, doğalgaz araması yapan şirketlerin gemilerini koruyacağını ima ettiği söylentisindeki gerçek payının yüksek olduğu anlaşılacaktır sanırım. Bu nedenle ülkenin bir vatandaşı olarak ABD ile olan ilişkilerin çok ciddi şekilde sorgulanması gerektiğine dikkat çekiyor ve kamuoyumuzun bu ilişkilerin sonlandırılması gerektiği görüşünü paylaştığının altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.