REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKİL ADAMLARIMIZ VE KANAAT ÖNDERLERİMİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKİL ADAMLARIMIZ VE KANAAT ÖNDERLERİMİZ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
22 views
20 Eylül 2018 - 13:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sık-sık kullanılan iki deyim vardır. “Türkiye’nin Akil Adamları!” ve “Kanaat Önderleri!” Bir cemaatin sloganları olarak giderek yaygınlaşan bu deyimlerden, gerçek anlamda neyin kastedildiğini doğrusu ben pek anlamış değilim. Meselâ “Türkiye’nin Akil Adamları” denilirken kastedilen kimlerdir. “Akil Olmak” payesini nereden almaktadırlar! Diplomalı cahillerin cirit attığı ülkemizde, diplomalarına göre insanları “AKİL” veya “AKİL OLMAYANLAR” şeklinde sınıflandıramayız. Adam Profesör olmuş diye “AKİL” adam sayılır mı, o dahi şüpheli!

“Rızkından memnun olan yok ama herkes aklından memnun!” diye bir deyimimiz daha vardır. Herkes kendisini akıllı zanneder. Aklı ölçen bir terazi olmadığına göre kimseye aksini de ispat edemezsiniz. Cahiliye döneminde EBCEHİL’İN unvanı EBUL HAKEM’Dİ. Yani, hükmüne itibar edilen AKİL ADAMLARDAN kabul edilirdi. Asıl adı HİSAM EBUL HAKEM olan bu Kureyşli İslam dinini kabul etmeyince ve kabul etmek şöyle dursun en büyük hasmı olunca EBU CEHİL (CEHALETİN BABASI) olarak anılmağa başlandı.

Akil adamları, insanlar olarak kendi düşüncemize göre yorumlarız. Düşünceleri bize uygun olanlar AKİL, bize türs düşenler ise CAHİL olanlardır. Bir fikrin, düşüncenin, siyasi akımın, dinin ekseriyet tarafından benimseniyor olması, doğruluğunun kanıtı değildir. Eğer, ekseriyet tarafından kabul edilen doğru olsaydı, Dünyada geçerli din HIRİSTİYANLIK olurdu. Çünkü dünyada 2,5 milyar HIRİSTİYAN, 1,5 milyar MÜSLÜMAN var.

Bu açıdan “Türkiye’nin akil adamları” denilirken, kimlerin kastedildiğini anlamak imkânsız gibi! Ama onlar birilerine “Türkiye’nin akil adamları” yaftasını yapıştırarak gururlarını okşuyor ve kendilerine çekmek istiyorlar.

“KANAAT ÖNDERLERİ” deyiminden de kastedilenlerin kimler olduklarını hala anlayabilmiş değilim. Bir ara, “Kanaat Önderleri!” olarak lanse edilen bir grubun etkinliğini izlemeye gitmiştim. Bu sıfatla yaftalananların çoğunun KANAATSİZ KİMSELERDEN VE HATTA TEFECİ OLARAK BİLDİKLERİMİZDEN OLDUKLARINI HAYRETLE MÜŞAHADE ETTİM.

Anlayacağınız, iyi ki bizleri AKİLLERDEN ve KANAAT ÖNDERLERİNDEN SAYMIYORLAR. Öyle bir durum olsa, kendi kimliğimizden şüpheye düşecektik!

Ne diyelim, yine de YAŞASIN TÜRKİYE’NİN AKİL ADAMLARI VE KANAAT ÖNDERLERİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.