REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKIL VERGİSİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKIL VERGİSİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
13 views
03 Ekim 2017 - 14:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonomik gidişat alarm verince, yapılacak en kolay iş, mevcut vergilerin oranlarını arttırmak veya yeni vergiler ihdas etmektir. Tarihimizde bu tür vergilere (DELİ DUMRUL VERGİSİ) benzetmesi yapılır. Dede Korkut Masallarının kahramanlarından olan DELİ DUMRUL VERGİSİNİ özet olarak anımsatalım.

Deli Dumrul, akarsu üstünde bir köprü yaptırmıştır. Köprüden geçenlerden 5 akçe, geçmeyenlerden ise döve-döve 10 akçe almaktadır. İşte, haksız vergilerle ilgili (DELİ DUMRUL VERGİSİ) benzetmesinin kaynağı Dede Korkut’un bu masalıdır.

Benzetme, gerçekten çok isabetlidir. Günümüz Deli Dumrul Vergilerinde dayak yok amma dayaktan beter gecikme faizleri vardır. Vatandaş, ağır vergi borcunu zaten ödeyememişken, ödenmeyen vergiler için bir de gecikme faizi ödemek zorunda bırakılır. Zaten faiz yükü altında ezilen ve ödeyemeyen vatandaşın borçlarına bir de gecikme faizi eklerseniz, dövmüşten beter etmiş olursunuz…

Hükümetin, dış borçlar konusunda çok zorlandığı yüzde 40 oranında MTV ve diğer vergi oranlarının arttırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu vergi artışının anormal olduğu belli. Çünkü  herkes suçu birbirinin üzerine atmağa çalışıyor. Sonuç itibarıyla her kimin fikri ve zikriyse, markasını hükümetten almıştır. Dolayısıyla sorumluluktan kaçmanın bir anlamı da yoktur.

Bu gibi ağır vergileri vatandaşlara şirin göstermek için hep yollar aranmıştır. Bu konuda anlatıla gelen bir anekdotla yazımızı noktalayacağız. Anekdot şu:

Yaptığı lüks saraylara ve aşırı israflara para dayanmayan Kralın biri, lüks ve şatafatlı yaşamını sürdürmesi için yeni vergiler konmasını ister. Bunun için baş vezirine danışarak sorar:

-Acaba, insanları üzmeyecek, seve-seve verecekleri bir vergi türü bulamaz mıyız?

Baş vezir az düşünür ve cevap verir:

-Var Kral hazretleri, var! Tebanızdan (AKIL VERGİSİ) adı altında bir vergi alalım. Vergi üç kademeli olsun. EN AKILLILAR, AKILLILAR VE AKILSIZLAR. Herkes kendi aklının derecesini kendisi tespit etsin. En akıllılardan 100, normal akıllılardan 50 altın AKIL VERGİSİ ALALIM. Akılsızları vergi dışı bırakalım. Göreceksiniz, herkes (EN AKILLI BENİM) yarışına girecek.

Baş vezirinin bu teklifine karşı kahkahalarla gülen Kral:

-Seni bu vergiden muaf tuttum!diyerek ödüllendirmiş!!!

RİYÂNIN BÜYÜK ZARARI

Hac görevlerini ifâ edip, Şehre dönenleri ziyaret etmek Şehrimizin geleneklerindendir. Yine, hemşerilerimizin kutsal görevlerini ifâ edip, döndükleri geçmiş bir yılda, Şehrimizin ileri gelenlerinden biri de, defalarca ifâ ettiği Hac görevini bir kere daha ifâ edip dönmüş.

O yıllarda, küçük olan ve hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı Şehrimizde Hacı sayısı da oldukça azmış. Bu bakımdan, Şehrin eşraf takımı, hacıları ziyaret ederek tebrik eder, getirdikleri Zemzem sularından içer ve RAVDAYI TUTTUKLARI ellerinin içini öperek dualarını isterlermiş.

Hac görevini ifâ ederek dönen tüm hacıları teker-teker ziyaret edenler arasında yine o yıllarda tasavvuf ilmiyle meşgul ve meşhur bir zat varmış. Ziyaretlerinden birini de Hac görevini defalarca ifâ etmiş olan zatın da evine yapmış.

Hacca yedinci defa gidip gelmiş olmaktan dolayı gayet mağrur bir görüntü sergileyen hacı, kendi oğlundan, ziyaretine gelmiş olan mutasavvıf için Zemzem suyu getirmesini istemiş. Ama, isterken gururlu bir ifâdeyle:

Eski bardaklarda getirme! Bu yedinci gidişimde getirdiğim Zemzem suyu bardaklarıyla getir. Şeyh Efendiye, yeni bardaklarımızla ikram yapalım! demiş.

Adamın, asıl amacının Hacca yedinci defa gittiğini vurgulamak ve bununla gururlanmak olduğunu hisseden mutasavvıf, ziyaret dönüşü beraberindekilere:

Yazık! Bir tek cümle ile yedi haccının sevabını da kaybetti. Keşke, bir tek defa Hacca gitseydi de, böyle gururlanmasaydı! demiş…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.