Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

AKLIN YOLU BİR AMA; BUNU BULMAK BAZEN YILLAR ALIR

Aklın yolu birdir ama bunu bulmak bazen yıllar alır.. Bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz misali öyle durumlar oluşur ki, o bir olan yolu bulmak yıllar sonra sağlanır..  28 Şubat süreci ülkemiz için bir delinin kuyuya attığı taş oldu.. Birçok alanda çalışmaları yok etti, dengeleri bozdu, ülkemizi on yıllarca geriye götürdü.

Allah’tan bir daha yaşatmamasını dilediğimiz bu sürecin bozduğu bir alan da mesleki eğitim oldu.. İmam Hatip öğrencilerinin önünü kesebilmek için katsayı zulmü dahil, her şeyi yapmaktan geri durmadılar.. Bir süreliğine de olsa amaçlarına ulaştılar ama olan ülkeye, binlerce gencimize ve milli servete oldu.

Uygulamaya konulan, tümüyle insan haklarına, bilime ve akla aykırı mevzuat sayesinde meslek liseleri ikinci sınıf okul olarak görülmeye başlandı.. Kayserililerin tüccar olamayacaklarına inandıkları çocuklarını okuttukları gibi, bu liselere artık bir baltaya sap olamayacağı ancak ailesi tarafından okuması istenilen öğrenciler gitmeye başladı.

Dolayısıyla bu okullardan bir sanatkar yetişmediği gibi, ülkede sanat erbabı da azaldı,. Birçok sektörde işinin ehli usta veya sanatkar bulmak oldukça zorlaştı.. Öte yandan okumuş ama işsiz insanlarımızın sayısı hızlı bir artış gösterdi.. Bugün ülkemizin en büyük sorunlarından biri de bu durumun sonucu ortaya çıkan büyük çoğunluğu yüksek öğrenim görmüş işsizler sorunu olduğunu hepimiz kabul ediyoruz.

18, 20 hatta 22 yaşına kadar öğrenim gören bir insanın o yaştan sonra bir sanat veya bir meslek sahibi olması neredeyse mümkün değil.. Oysa Avrupa’da bunun tam tersi bir yöntem uygulanıyor.. Akademik başarıdan önce mesleki beceri ön plana geliyor.

On yıl kadar önce bir heyetle birlikte mesleki eğitim alanında  Almanya’da incelemeler yapma imkanı bulmuştum.. Duvar ustası ile tır şoförü yetiştiren iki meslek okulunu ziyaret etmiştik.. Bu okullara zorunlu eğitimi tamamlamış olan öğrenciler alınıyor.. Birinde üç, diğerinde ise dört yıl öğrenim gördükten sonra o işi yapma yetkisine sahip oluyorlar.

Şimdi ülkemizde yeni Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Mahmut Özer’in çabalarıyla bu yanlıştan dönülmeye çalışılıyor.. Kuyuya atılan taşı çıkarmak için bir seferberlik başlatıldı ve bu kapsamda ülke genelinde tanıtım çalışmaları başlatıldı.

Bu çalışmalara ilimizde de başlandı ve bu amaçla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geniş katılımlı bir çalıştay düzenlendi.. Bu çalıştay da konu ilgili tarafların katılımıyla enine boyuna tartışıldı.. Özellikle bu çalışmaların ilimizde nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda beyin fırtınası yapıldı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER