REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKLIN YOLU BİRSE, MEŞAYİHLER ÇARŞISI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKLIN YOLU BİRSE, MEŞAYİHLER ÇARŞISI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
21 Ekim 2017 - 14:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Mustafa Tutulmaz döneminde Siirt’te eski çarşılarımızdan birinin restore edilerek özgün hale getirilmesi konusunda bir fikir ortaya çıktı ki, bu fikir doğru bir fikir. Çünkü günümüzde özellikle köklü bir tarihe sahip olan bütün kentlerde benzer çalışmalar yapılıyor. Ya bir çarşı ya da birkaç veya konak restore edilerek turizmin hizmetine sunuluyor ve ülke genelinde bu yönde yapılmış yüzlerce çalışma bulunuyor.

Bu fikir ilk ortaya atıldığında Meşayihler Çarşısı üzerinde durulmuştu. Çarşı, Hacı Abdülhakim Sancak Camiinin hemen üstünde, tarihi özellik taşıyan Anadolu Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Ulu Camii ile Şeyh Maruf Camileri günümüzde sayıları birkaç taneye bir sabatın hemen yakınında bulunuyor. İşyeri sayısı ancak 20 civarında olan bu çarşının bir avantajlı tarafı da hemen yan tarafında oldukça geniş bir otoparkın yer alması.

Kısaca özetlemek gerekirse,  Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yaptırılması gündemde bu çarşı, lokasyon olarak tarihi eserlere yakın olması, içinde bulunan dükkan sayısının az olması ve hemen yakınında bir otoparkın bulunması ile avantajlı bir hale geliyor.

Bu çarşı üzerinde yoğunlaşılmışken birden bire bilinmeyen bir nedenle karar değiştirildi. Meşayihler Çarşısından vazgeçildi. T şeklinde uzayıp giden ve yaklaşık 300 civarında işyerinin  bulunduğu Helvacılar Çarşısında karar kılındı. Burada işyeri sayısı fazla. İşyeri sayısı fazlalaştıkça maliyeti de artıyor. Bunun yanı sıra belirli bir sayıdaki işyerini Siirt ürünleri ile donatabilirsiniz. Geri kalanlar ise ilgisiz, hatta turizm açısından istemeyeceğimiz alanlarda faaliyet gösteren işyerleri ile dolacak. Siz kalkıp 200 civarındaki dükkanı battaniyeci, bakırcı, fıstıkçı ve balcılarla dolduramazsınız. Çarşı ile ilgili protokol bahar aylarında  DİKA ve Belediye arasında imzalandı. Protokolün imzalandığı gün gazeteci büyüğüm Ahmet Arıtürk’le birlikte bu yere itiraz etmiş ve sakıncalarını anlatmıştık.

Ancak daha sonra Kalkınma Bakanlığı Batman ve Mardin illerinde de benzerlerini yapmayı planlayan DİKA’nın bu önerisini en azından kısmi olarak geri çevirdi. Bir başka fondan bu çarşının yapılmasına onay verdi. Ancak sorun burada başlıyor. Çünkü yeni fonda 200 civarında işyerinin restorasyonuna yetecek kadar bir bütçe yok ve bu nedenle DİKA bu çarşının yapımını bütçesi oranında üstleniyor. Yani çarşının bir bölümü yapılacak geri kalan bölümü de öylece kalacak. Öylece kalacak diyorum çünkü hepimiz biliyoruz ki vatandaşımız kalkıp kendisi yapmaz. Üstelik bu işyerlerini çalıştıranların çoğu kiracı ve bazı işyerleri çeşitli camilerin vakıflarına aittir.

O halde aklın yolu birse ve artık DİKA Helvacılar Çarşısının tümünü restore edemeyecekse burada ısrarcı olmanın bir anlamı yok. Daha küçük tarihi eserlere daha yakın ve tamamen Siirt’e özgü ürünlerin satışını yapacak işyerlerinin yer alacağı Meşayihler Çarşısına yönelelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.