REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AKTAY’IN AÇIKLAMALARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKTAY’IN AÇIKLAMALARI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
30 Nisan 2018 - 14:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dün, ilimizin dünyaya açılan penceresi Kanal 56’nın konuğu olarak canlı yayına katılan ilimiz AK Parti milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, ele alınmış olan projeleri anlattı. Sayın Aktay’ın daha önceleri de dile getirdiği bu projelerle ilgili çok yönlü değerlendirmeler yapılmakta olduğunun altını çizerken,  önemsediğim iki projeden söz etmekle yetineceğim. Bunlardan biri “stratejik yatırımlar” ifade edilerek ele alınan 19 projeden biri olan Bakır Madenlerinin İşletilmesini öngören projedir ve projeyi sahiplenen hemşerimiz Fikret Baydarman da canlı yayın konuğuydu.

Gerek Aktay, gerek Baydarman olsun Bakır İşleme tesisiyle ilgili geniş açıklamalarda bulundular ve “Zonda” durumunun yaşanmamasına yönelik işaret edilen halkımızın görüşüne  de ışık tutarak, bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacağına, dört ayrı ülkeden tesise ortak olmak isteyenlerin de bulunduğunu belirttiler. Ülkemizin zenginliklerine sahip çıkması açısından Bakır madenlerinin yurdumuzda işlenmesi önemlidir ve bunun dikkate alınmış olması sevindirici olup ilimiz açısından bir şanstır. Çünkü, bu tesisin 5 bin kişiye ekmek kapısı aralayacağı ve sonraki yıllarda yan ürünlere yönelik açılacak tesisler sayesinde 10 bin istihdam hedefine ulaşılacağı ifade edildi. Bu bakımdan tesisi Siirt’liler olarak önemseyeceğiz.

Milletvekilimizin bir başka açıklaması; ilimizde ikinci bir üniversitenin kurulmasına yönelik atılan önemli adımla ilgili olanıydı. “Vakıf Üniversitesi” olarak gündeme gelen bir üniversitenin nerede kurulabileceği yönünde yapılan arayışı fırsat bilen sayın Aktay, böyle bir üniversitenin Siirt’te kurulabileceği görüşünü benimsetmiş ve bu konuda kollarını sıvamıştır. “Vakıf Üniversitesi” çalışmalarını hızlandırabilmek için öncelikli olarak yer tespiti gerekmektedir ve milletvekilimiz, ilimizdeki vakfiyelerin  bu hizmet için uygun yerleri olabileceğini, kurulacak üniversite için tahsis etmeleri durumunda yakınındaki diğer arazilerinin değer kazanacağına dikkat çekti. Biz yine de bir zamanlar Siirt Üniversitesi için önerilen Doğu Kışla’daki askeri alanın uygun yer alacağını ve bu alan  için bir arayış içinde olmasında yarar olacağını belirtmek isteriz.

Aktay’ın şehre kazandırılmak istenen termal kaplıcaları ve ele alınıp çalışmaları devam eden diğer hizmet çalışmalarının bir an önce tamamlanmaları için gayret göstermesini temenni ederken, dile getirilen Bakır Madenleri İşleme Tesisi ile “Vakıf Üniversitesi”nin kurulmasına yönelik açıklamaların hemşerilerimiz tarafından umutla takip edileceklerini belirtiyor ve iki konudaki çalışma aşamalarına yönelik bilgilendirme yapılmasının da beklendiğine dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.