Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

 ALLAH AŞKINA VAZGEÇELİM ŞU DENETİM AÇIKLAMALARINDAN

Geçenlerde de yazdım.. Gerek ekonomi gerekse diğer alanlarda vatandaş ve esnaflar arasında denetim yapmakla mükellef kamu kurumları zaman -zaman yaptıklarını belirttikleri denetimlere ilişkin açıklamalar yapıyorlar.

Bu denetim çalışmaları iki açıdan eleştirilebilir.. Daha doğrusu eleştirilmesi gerekir.. Bunlardan birincisi bu denetimler Türkçe de sıkça kullanılan güzel deyimlerimizden biri olan ; “Kerameti kendinden menkul şeyh”  deyiminde verilmek istenen mesajla bire bir uyuyor.. Hani adamın biri kendini şeyh olarak kabul edip, sürekli olarak ben şu kerameti gösterdim, ben bu kerametin sahibiyim deyip duruyor ya.. Ancak o kerametlerin tek bir tanesine tanık olan yok.

Çünkü bunlar basın mensupları olmadan gerçekleştiriliyor.. Tabii ki burada basın mensupları olmadan derken, hemen her konudaki denetimde basın davet edilsin demiyorum.. Ani yapılan ve yapılacak konu gereği basın mensuplarının davet edilmemesi gereken denetimler de vardır.. Bu denetimlerin bu şekilde gerçekleştirilmesi daha makuldür ve hatta zorunluluktur.

Ancak Siirt’te gördüğümüz manzara daha değişiktir.. Kurumlar denetimleri yaptıklarını belirten bir iki paragraflık bir yazı ve bir iki fotoğraf göndererek, işin içinden çıkma yolunu tercih ediyorlar.. Aslında uygun olan, denetimlere basın mensuplarının davet edilmesinin iki açıdan yararı var.. Birincisi denetimlere bir ciddiyet gelir, ikincisi de olası ceza kesilmesi halinde araya adam koyma, o cezanın işleme konulmaması yönündeki isteklerin önüne geçilmiş olunur.

Denetimlerde eleştirilecek ikinci bir nokta ise denetim yapıldığına ilişkin açıklama yapılması olup,  denetimin nasıl geçtiği ve bir olumsuzlukla karşılaşılıp karşılaşılmadığına ilişkin en ufak bir bilgi, bir detay verilmiyor ve verilme ihtiyacı duyulmuyor.

Yahu arkadaş sen hiç yanlış bir şey görmedin mi? Vatandaş olarak benim gördüğüm yanlışları sen denetim yaparken nasıl görmezsin? Firmanın, işletmenin açık adresini ve unvanını verme, ancak benim için yaptığını belirttiğin denetimlerde sağlığıma ya da cebime zarar veren bir unsura rastlamış ve gereğini yapmışsan bana bildir ki sevineyim.. Aksi halde bende bu denetimleri dostlar alışverişte görsün misali yaptığın düşüncesi haklı olarak oluşur.

Özetle, Siirt’te denetimleri diğer çoğu işlerimizde olduğu gibi yarım yamalak yapıyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER