Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

“ALLAH, ÖMRÜMDEN KISSIN, MUSTAFA KEMAL’E VERSİN”

12 Mart 1921 tarihi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un (KAHRAMAN ORDUYA) adı altında yazdığı destanın o zamanki adıyla Meclis-i Mebusan’da okunarak, (İSTİKLÂL MARŞI) olarak kabul edildiği tarihtir. Bilindiği gibi Ersoy’un ebediyete intikal tarihi ise 27 Aralık 1936’dır.  Sadece İstiklal Marşını yazmış olması bile Mehmet Akif’i ölümsüzleştirmeğe yeter. Kaldı ki, dillerden düşmeyen (ÇANAKKALE DESTANI) da ölümsüz eserleri arasındadır. Şiirlerini topladığı ve (SAFAHAT) adını verdiği eserini okumak her Türk vatandaşı, hatta her Müslüman için farz (olmazsa olmaz) gibidir.

Mehmet Akif, bu milletin ebedi değerlerinden biridir. İstiklal Marşı okundukça, onun adının da taziz edilmiş olacağını asla unutmayalım. Maalesef, günümüzde İstiklâl Marşının okunmasından rahatsızlık duyanlar var! Bu gidişle, Andımızın yasaklanması gibi, okullarda İstiklal Marşının da okunmasının yasaklandığına şahit olursak, hiç şaşırmayacağız.

Bu günkü yorumumuzu büyük Şair, gerçek dindar Mehmet Akif Ersoy’un bütün Milletimiz tarafından bilinmesi gereken çok önemli bir söylemini naklederek noktalamak istiyoruz. Büyük Şairin, Cumhuriyetin kurulmasından sonra başlangıçta Mustafa Kemal ATÜTÜRK’ÜN yaptığı bazı inkılâplardan rahatsızlık duyarak Türkiye’den ayrıldığı ve Mısır’a gittiği bilinir. Ancak, Türkiye’den ayrıldıktan sonra, muhtelif Arap ülkelerinde ikamet eden ve tekrar Türkiye’ye dönen Mehmet Akif, başta Mısır olmak üzere ikamet ettiği hiçbir Arap ülkesinde, Türkiye’deki gerçek Müslümanlığı bulmadığını ve bunun Mustafa Kemal ATÜTÜRK’ÜN inkılâplarının neticesinde gerçekleştiğini anlayarak: “Ben, Mustafa Kemal’i çok yanlış değerlendirmişim. İslam dini, dünyanın her yerinden çok Türkiye’de daha iyi yaşanıyorsa, bu Mustafa Kemal’in inkılâpları sayesindedir. Bunun için diyorum ki, Yüce Allah, benim ömrümden kıssın, Mustafa Kemal’in ömrüne katsın” dediğini pek kimseler bilmezler. Mısır’a gittiğini (kaçtığını!) dillendirirler de böyle bir söylem, softaların ve dincilerin hesaplarına gelmez. ATATÜRK aleyhinde bir söylem olsa, hemen dillendireceklerdi, lehine olursa üç maymunu oynarlar! Duymazlar, görmezler, bilmezler!

Büyük Şair, gerçek dindar Mehmet Akif Ersoy’un bütün Milletimiz tarafından bilinmesi gereken bu çok önemli söylemini her fırsatta duyurmakta yarar vardır.

Din istismarcısı yobazlar taifesinin, Mehmet Akif’in, ATATÜRK’ÜN inkılaplarına gücenerek, Türkiye’yi terk ettiğini söylemek işlerine geliyor amma işin sonunu gizliyorlar! (Allah’ım, ömrümden kıs, ATATÜRK’ÜN ömrüne kat) dediğini bilmiyorlar! Daha doğrusu bilmek işlerine gelmiyor!

Yazdığı, orijinal adı (KAHRAMAN ORDUYA) olan destanı, 12 Mart 1921 günü Meclis-i Mebusan tarafından (İSTİKLÂL MARŞI) olarak kabul edilen ve o gün, bugün yazdığı destan dillerden düşmeyen Milli Şâirimiz Mehmet Akif’i (ERSOY) bu vesileyle bir kere daha rahmet ve minnetle anıyoruz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER