REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ALLAH RIZASI İÇİN İSE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ALLAH RIZASI İÇİN İSE!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
10 views
20 Aralık 2017 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarına dair açıklaması üzerine, karar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine götürülmüştü. Güvenlik Konseyi her ne kadar 1 oy’a karşı 14 oyla yasa tasarısını kabul etmişse de, o 1 oy veto yetkisi olan ABD tarafından verildiği için yasa tasarısı da reddedilmiş sayıldı.

ABD vetosuyla, Güvenlik Konseyinden geri dönen Kudüs ile ilgili yasa tasarısı bugün de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda görüşülecek. Yasanın Genel Kuruldan geçmesi için 3’te 2 çoğunluk gerekmekte. Yani, 193 üyeden en az 129’unun lehte oy kullanması gerekiyor. Güvenlik Konseyindeki duruma bakılarak, üçte iki çoğunluğun sağlanabileceği düşünülebilir. Peki Kudüs Yasası Birleşmiş Milletler Genel Kurulundan geçse bile bir hükmü var mı! Elbette yok. Çünkü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun alacağı kararların bir bağlayıcılığı bulunmuyor. ABD’ye zorla kabul ettirecek gücümüz de olmadığına göre!

Kudüs’ün konumu, elbette önemlidir. Müslümanların ilk kıblegâhı ve Mi’raç mucizesinin ilk durağıdır. Bu bakımdan, Kudüs’ün statüsünü önemsemek zorundayız. Keşke gücümüz yetseydi de, İsrail’in işgaline son vermek için gerekirse savaşmayı da göze alabilseydik! Bunu yapabilecek veya ABD’yi kararından vazgeçirebilecek gücümüz var mı, elbette ki hayır!

Millet olarak, Kudüs’ün durumuyla ilgili yüreğimizde yangın var. Peki, hükümet Kudüs konusunda gerçekten samimi midir, yoksa iç politikaya yönelik bir tutum içinde mi! İsrail’i tanımışız, aramızdaki birçok ikili anlaşmaları Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak geçmesine gözlerimizi kapatarak imzalamışız. Peki, bütün bunları yaparken, aklımız neredeydi!

ABD, Kudüs kararına karşı en büyük tepkiyi gösteren olunca, haliyle Türkiye’ye karşı yaptırımlarını arttırdı. Daha önce Türk vatandaşlarının ABD’ye gitmelerine karşı konulan kararı 2019 yılının Ocak ayına kadar uzattı. Yani, Ocak 2019’dan önce Türk vatandaşlarına ABD’ye gitmeleri için vize verilmeyecek.

Bu arada İran ambargosunun delinmesi sebebiyle Türk vatandaşları Rıza Sarraf ve Hakan Atilla ABD’de tutuklu. Türkiye aleyhine ne gibi kararlar alınacağını yakında göreceğiz.

Ne diyelim, Kudüs için yaptıklarımız sadece ve gerçekten ALLAH RIZASI için ise, yine de ne alâ!

IL FAKİR MIN ESEP CELOK!

Siirtçe’mizde çok sık kullanılan deyimlerden biri de “ID DOLEMENT ARAMBARAK, IL FAKİR MIN ESEP CELOK” şeklinde olanıdır. Bu deyim, “Zengine ‘MÜBAREK OLSUN’ deriz, fakire ‘NERDEN GELDİ’ diye şüphe ederiz!” şeklinde tercüme edilebilir.

Bunun bir örneğini anlatırlar. Bir zamanlar, ŞOVALYE YÜZÜK takmak modaymış. Fakir, ama kendisini seven bir genç de bir Şovalye yüzük almış ve parmağına takmış. Gittiği kahvehanede poker oynarken, önce bir arkadaşı:

-Yüzüğün altın mı? diye sormuş. O da:

-Evet! diye cevap vermiş. Ama, diğer arkadaşları da aynı soruyu değişik şekilde tekrarlamışlar:

-Gerçekten da altın mı? diyen sonuncusuna genç dayanamayarak cevap vermiş:

-Allah’ınızı severseniz, bu yüzüğü Hacı Hamza’nın oğlu Ayaz’ın parmağında (Siirt’in o zaman ki meşhur zengini ve oğlu) görseydiniz, O’na da “Parmağındaki yüzük altın mı?” diye sorar mıydınız. Ama,

benim parmağımda olunca soruyorsunuz. Çünkü, atalarımız söylemişler. “ID DOLEMENT ARAMBAROK, IL FAKİR, MIN ESEP CELOK!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.