Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ALLAH-U EKBER DAĞININ KARDELEN ÇİÇEKLERİ

19 Aralık 1914’te başlayan ve 17 Ocak 1915’e kadar devam eden Sarıkamış Harekatında, ittihat ve terakkicilerin hayalperest politikalarının büyük rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. “Hasta Adam” Osmanlıyı diriltmek ve yeniden dünya lideri ülke konumuna getirmek iyi de, zaman ve zemin müsait değilse, macera peşinde koşularak, bu işin olması elbet mümkün değildi.

Nitekim İttihatçıların lideri konumundaki ENVER PAŞA ile aynı komitenin baş aktörleri konumunda olan TALAT VE CEMAL PAŞALAR, tam anlamıyla birer hayalperesttiler. Ama onların hayalperest olmalarının zararını OSMANLI İMPARATORLUĞU ÇEKTİ. BİR İMPARATORLUK ÇÖKTÜ. HAYÂLLERE KURBAN EDİLDİ.

90 bin askerimizin, nasıl donarak şehit olduklarını tarihi belgesellerden ibretle okumak lâzım. Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünü hızlandıran İTTİHAT VE TERAKKİNİN sözde paşalarının macera heveslerinin nelere mal olduğunu tarihten öğrenmek gerek.

Sadece Sarıkamış’ın kardelen şehitlerini değil, BİZE BİR VATAN ARMAĞAN EDEN bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yadediyoruz. Kanları pahasına bıraktıkları bu aziz vatan topraklarını, ne iç, ne dış düşmanlara hiç bir zaman yurt etmeyeceğimizin sözünü veriyoruz.

Bize bu güzel Vatanı armağan eden Şehitlerimizi elbette rahmetle ve minnetle anacağız. Amma, tarihi gerçekleri bilmekte de yarar var. Meşhur bir deyim vardır: (İbret alınsaydı, tarih tekerrür etmezdi) denilir. Bu bakımdan, Sarıkamış Şehitlerini anarken, Bu harekâtta yapılan ve 90 bin askerimizin şehit olmalarına yol açan hataları görmezden gelemeyiz.

Sarıkamış harekâtı 1914’ün Aralık ayında bu milletin yaşadığı en büyük acılardan biri olarak tarihteki yerini almıştır. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti ve Rusya arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen bu yürek sızlatıcı olay Osmanlı Devleti için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan askerî bir manevradır.

1877-1878’deki 93 Harbi Osmanlı Devleti’nin mağlubiyeti ile neticelenince Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya terkedilmişti. 1914 yılında döneminin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, evvelce kaybedilen bu vatan topraklarını geri almak amacıyla Sarıkamış Harekâtı planlarını kurmaylarına sundu.

Doğuyu korumakla görevli Ordu, bugün de olduğu gibi o yıllarda da Üçüncü Orduydu. Ne malzemesi, ne cephanesi, ne erzakı vardı. Rusya’nın savaşma şartları ve kabiliyeti Ordumuzdan kat-kat üstündü. Askerlerimiz teçhizatsız, elbisesiz, aç ve perişan bir durumdaydı.

Amma, savaşı Osmanlılara kaybettiren en önemli faktör bütün bu eksikliklerden çok, soğuk hava şartları olmuştur. Hava ısısının -30 derece dolaylarında olduğu bölgede çarıksız, çorapsız, doğru dürüst teçhizatı olmayan ve büyük çoğunluğu sıcak iklimlerin insanları olan askerler doğrudan doğruya ölüme sevk edilmişti. Bu mağlubiyetin ve bunca şehitlerin sorumlusu savaş emrini veren Enver Paşa ve arkadaşlarıdır. Elbette, onların da vatanseverliklerinden asla şüphemiz yoktur. Ancak, komutanların yanlış kararları, işte bazen böyle büyük facialara yol açabilmektedir.

Evet, 1914 yılında 90 bine yakın askerimiz Sarıkamış’ta şehit oldular. Elbette, onların yerleri “Peygamberin Ağuşudur.” Buna kimsenin bir şüphesi olamaz. Çünkü onlar, aldıkları emirleri uygulamakla görevliydiler. Verilen emirleri yerine getirirlerken şehit düştüler. Sarıkamış Harekâtının vebali, Ordunun eksikliklerini bile – bile çetin kış şartlarında savaş emrini verenlere aittir. Sarıkamış Harekâtı aslında Osmanlı Ordusu için büyük bir hezimettir. 90 bin şehidimizi rahmet ve minnetle anarken, bu harekâtın sonuçlarından ders alınması gerektiğini anımsatıyoruz.

ALLAH-U EKBER DAĞLARINDA, düşmanlara karşı bir tek mermi dahi sıkmadan donan kahramanlarımızı minnetle ve rahmetle anarken, bu aziz Vatan Parçasının bizlere nelere mal olduğunu daha iyi öğrenmeliyiz. KAN İLE ALINAN, KANLA VERİLİR (İNŞAALLAH HİÇ BİR ZAMAN VERMEYECEĞİZ) İLKESİNİ YÜREĞİMİZDE hissettik.

Sarıkamış Şehitleriyle birlikte, bu vatan için can veren bütün şehitlerimizin aziz ruhları şadolsun derken şehitler için Siirtli Halk Şairi Ahmet Arıtürk’e ait bir şiiri sunarak yazımızı noktalıyoruz:

ALLAH-U EKBER DAĞI

KARDELEN ÇİÇEKLERİ

SARIKAMIŞ’TA GEL GÖR

YATAN O ŞEHİTLERİ

 

AYAKLARINDA ESKİ

YIRTIK FOTİNLER VARDI

ERBAİN GÜNLERİYDİ

YER BUZ, HAVA AYAZDI

 

KİMİ ANADOLU’DAN,

KİMİ YEMENDEN GELMİŞ

YAŞLARI YİRMİ-OTUZ

KİMİLERİ EVLENMİŞ

 

KINALI KUZU GİBİ

KINALIYDI ELLERİ,

KİMİLERİ NİŞANLI

DÜĞÜNÜ ERTELENMİŞ

 

RENK-RENK BOY-BOY YİĞTLER

SİYAH, BEYAZ, SARIŞIN,

KUMRAL, ESMER, YAĞIZDI

EN SOĞUK GÜNÜ KIŞIN

 

KİMİ TÜRK, KİMİ ARAP,

KİMİ KÜRT BU YİĞİTLER

ONLARI ÖLDÜ SANMA

ÖLÜMSÜZDÜR ŞEHİTLER

 

ADLARI YA MUHAMMED,

YA MEHMET’Tİ, YA AHMET,

MUSTAFA’YDI, TAHA’YDI,

YASİN’LER VARDI ELBET

 

BUNDAN (MEHMETÇİK) DENMİŞ

ASAKİRİNE TÜRK’ÜN

SONU GELMEZ ELBETTE,

BU TOY’UN, BU TÜRKÜNÜN

 

SARIKAMIŞ’TA ONLAR

SOĞUKLARA YENİLDİ

ALLAH-U EKBER DAĞI

SEVDİ, GERİ VERMEDİ

 

NUR İÇİNDE YATSINLAR

BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZ

ANADOLU ŞEHİTLER

VATANIDIR BİLİNİZ

 

ÂBİD BU TOY’UN ADI

ŞEHİTLİK TOYUDUR BİL

MEHMED’İN İMDADINA

YETİŞ TAYR-I EBABİL

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER