REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Allah-u Ekber Dağının Kardelen Çiçekleri, Rahmet ve Minnetle Anıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Allah-u Ekber Dağının Kardelen Çiçekleri, Rahmet ve Minnetle Anıldı
45 views
07 Ocak 2018 - 12:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yol boyunca Mustafa Kemal’in Askerleriyiz sloganlarıyla, vatan millet sevgisini ifade eden Siirt gençliğini, bir çok vatandaşımızın da  evinin balkonlarından ellerindeki bayrakları sallayarak selamladığı gözlemlendi.

Allah-u Ekber dağının kardelen çiçekleri Türkiye genelinde bir kere daha rahmet ve minnetle anıldılar. Ülkemizin birçok yörelerinde olduğu gibi (SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ) için harekâtın 104. yılı dolayısıyla ilimizde de  anma etkinlikleri düzenlendi.

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

Valilikçe düzenlenen etkinlik saat 09:45’ten itibaren yürüyüş için 15 Temmuz Demokrasi Meydanında vatandaşların toplanmaya başlamalarıyla start aldı. Vali Ali Fuat Atik’in öncülüğünde yapılan yürüyüşün güzergâhı (Demokrasi Meydanı, Anıt, Güres Caddesi, Finasbank, Fevzi Çakmak ilköğretim okulu ve TÜRGEV Konferans Salonu) olarak belirlenmiş bulunuyordu.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, açık hava

Yürüyüş sonunda TÜRGEV Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikler, İl Müftülüğünce görevlendirilen görevli tarafından KUR’AN’I KERİM tilavetiyle start aldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Edebiyat Öğretmeni Hayrettin Amcaoğlu tarafından yapıldı ve ardından Sarıkamış Belgeseli izletildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, basketbol sahası, çocuk ve açık hava

Etkinlikler İl Müftülüğünce daha önceden okunmuş hatimlerin dualarının yapılmasıyla devam etti. Etkinliklerin sonunda Sarıkamış Şehitlerinin son yemeği dağıtılarak katılımcılara ikram edildi.

Sarıkamış olayı 90 bin askerimizin, donarak şehit oldukları acı bir derstir. Bize bu güzel Vatanı armağan eden Şehitlerimizi  rahmet ve minnetle anarken, bu acı olaylardan ders almamız gerektiğini asla unutmayalım.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, yürüyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Sarıkamış harekâtı 1914’ün Aralık ayında bu milletin yaşadığı en büyük acılardan biri olarak tarihteki yerini almıştır. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti ve Rusya arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen yürek sızlatıcı olay Osmanlı Devleti için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan askerî bir manevradır.

Savaşı kaybettiren en önemli faktör soğuk hava şartları olmuştur. Hava sıcaklığının -30 derece dolaylarında olduğu bölgede çarıksız, çorapsız, doğru dürüst teçhizatı olmayan ve büyük çoğunluğu sıcak iklimlerin insanları olan askerler doğrudan doğruya ölüme sevk edilmişti.

Evet, 1914 yılında 90 bine yakın askerimiz Sarıkamış’ta şehit oldular. Elbette, onların yerleri “Peygamberin Ağuşudur.” Buna kimsenin bir şüphesi olamaz. Çünkü onlar, aldıkları emirleri uygulamakla görevliydiler. Verilen emirleri yerine getirirlerken şehit düştüler. Sarıkamış Harekâtının vebali, Ordunun eksikliklerini bile-bile çetin kış şartlarında savaş emrini verenlere aittir.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Sarıkamış Harekâtı aslında Osmanlı Ordusu için büyük bir hezimettir. 90 bin şehidimizi rahmet ve minnetle anarken, hala Enver Paşa misali ülkemizi savaşa sürüklemek isteyen zihniyetlerin, bu harekâtın sonuçlarından ders almalarını hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

ALLAH-U EKBER DAĞLARINDA, düşmanlara karşı bir tek mermi dahi sıkmadan donan kahramanlarımızı minnetle ve rahmetle anarken, bu aziz Vatan parçasının bizlere nelere mal olduğunu daha iyi öğrenmeliyiz.

Sarıkamış Şehitleriyle birlikte, bu vatan için can veren bütün şehitlerimizin aziz ruhları şad olsun…

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.