REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ALLAH-U EKBER DAĞLARININ KARDELEN ÇİÇEKLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ALLAH-U EKBER DAĞLARININ KARDELEN ÇİÇEKLERİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
18 views
03 Ocak 2018 - 13:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sarıkamış Harekatı’nın 104. Yılı anma etkinlikleri start aldı.  Türkiye’nin değişik bölgelerinde konferans ve panellerle Sarıkamış Harekatı’nın bilinmeyen yönleri ve gösterilen kahramanlıklar anlatılırken, düşmana tek kurşun dahi sıkamadan şehit olan 90 bin Mehmetçiğin ruhları şad edilmekte. İlimizde de 7 Ocak 2018 günü şehitler anısına yürüyüş düzenlenecek, TÜRGEV konferans salonunda etkinlikler düzenlenerek aziz şehitlerimiz bir kere daha anılacak.

“Sarıkamış şehitleri” şehadetlerinin 104.  yıl dönümünde bir kere daha etkinliklerle anılırlarken, biz de önce, Sarıkamış Şehitleri için yazılan bir şiirin iki dörtlüğünü sunalım, sonra konumuza devam edelim:

Gelinlik giyinmiş körpe kız gibi,
Karlara serildi Sarıkamış’ta.
Mevsimler ağlaştı gece buz gibi,
Şafaklar gerildi Sarıkamış’ta.

Mehmed’im çarıksız Yemenden gelmiş,
Pak beden mor oldu Sarıkamış’ta,
Gök mavi yer beyaz, kefeni almış,
Ne tufan görüldü Sarıkamış’ta.

 Sarıkamış olayının bir destan mı, bir dram mı olduğu konusunda karar vermek zor. Amma hem bir dram, hem bir destan olduğu muhakkak!

Sarıkamış dramında, ittihat ve terakkicilerin hayalperest politikalarının büyük rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. “Hasta Adam” Osmanlıyı diriltmek ve yeniden dünya lideri ülke konumuna getirmek iyi de, zaman ve zemin müsait değilse, macera peşinde koşularak, bu işin olması elbet mümkün değildi.

Nitekim İttihatçıların lideri konumundaki ENVER PAŞA ile aynı komitenin baş aktörleri konumunda olan TALAT VE CEMAL PAŞALAR, tam anlamıyla birer hayalperesttiler. Ama onların hayalperest olmalarının zararını OSMANLI İMPARATORLUĞU ÇEKTİ. BİR İMPARATORLUK ÇÖKTÜ. HAYÂLLERE KURBAN EDİLDİ.

90 bin askerimizin, nasıl donarak şehit olduklarını tarihi belgesellerden ibretle okumak lâzım. Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünü hızlandıran İTTİHAT VE TERAKKİNİN sözde paşalarının macera heveslerinin nelere mal olduğunu tarihten öğrenmek gerek.

Sadece Sarıkamış’ın kardelen şehitlerini değil, bize BİR VATAN ARMAĞAN EDEN bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yadediyoruz. Kanları pahasına bıraktıkları bu aziz vatan topraklarını, ne iç, ne dış düşmanlara hiç bir zaman yurt etmeyeceğimizin sözünü veriyoruz.

(Sarıkamış Harekâtı) olarak ünlenen acı olayla ilgili etkinlikler bu yıl da görkemli şekilde gerçekleştirilmekte. Anma mahiyetindeki yürüyüş etkinliklerine Türkiye’nin her tarafından katılmalar olmakta. Bize bu güzel Vatanı armağan eden Şehitlerimizi elbette rahmetle ve minnetle anacağız. Amma, tarihi gerçekleri bilmekte de yarar var. Meşhur bir deyim vardır: (İbret alınsaydı, tarih tekerrür etmezdi) denilir. Bu bakımdan, Sarıkamış Şehitlerini anarken, Bu harekâtta yapılan ve 90 bin askerimizin şehit olmalarına yol açan hataları görmezden gelemeyiz.

Sarıkamış harekâtı 1914’ün Aralık Ayanda bu milletin yaşadığı en büyük acılardan biri olarak tarihteki yerini almıştır. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti ve Rusya arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen bu yürek sızlatıcı olay Osmanlı Devleti için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan askerî bir manevradır.

1877-1878’deki 93 Harbi Osmanlı Devleti’nin mağlubiyeti ile neticelenince Batum savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya terkedilmişti. 1914 yılında döneminin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, evvelce kaybedilen bu vatan topraklarını geri almak amacıyla Sarıkamış Harekâtı planlarını kurmaylarına sundu.

Doğuyu korumakla görevli Ordu, bugün de olduğu gibi o yıllarda da Üçüncü Orduydu. Ne malzemesi, ne cephanesi, ne erzakı vardı. Rusya’nın savaşma şartları ve kabiliyeti Ordumuzdan kat-kat üstündü. Askerlerimiz teçhizatsız, elbisesiz, aç ve perişan bir durumdaydı.

Amma, savaşı Osmanlılara kaybettiren en önemli faktör bütün bu eksikliklerden çok, soğuk hava şartları olmuştur. Hava sıcaklığının -30 derece dolaylarında olduğu bölgede çarıksız, çorapsız, doğru dürüst teçhizatı olmayan ve büyük çoğunluğu sıcak iklimlerin insanları olan askerler doğrudan doğruya ölüme sevkedilmişti. Bu mağlubiyetin ve bunca şehitlerin sorumlusu savaş emrini veren Enver Paşa ve arkadaşlarıdır. Elbette, onların da vatanseverliklerinden asla şüphemiz yoktur. Ancak, komutanların yanlış kararları, işte bazen böyle büyük facialara yol açabilmektedir.

Evet, 1914 yılında 90 bine yakın askerimiz Sarıkamış’ta şehit oldular. Elbette, onların yerleri “Peygamberin Ağuşudur.” Buna kimsenin bir şüphesi olamaz. Çünkü onlar, aldıkları emirleri uygulamakla görevliydiler. Verilen emirleri yerine getirirlerken şehit düştüler. Sarıkamış Harekâtının vebali, Ordunun eksikliklerini bile – bile çetin kış şartlarında savaş emrini verenlere aittir.

Sarıkamış Harekâtı aslında Osmanlı Ordusu için büyük bir hezimettir. 90 bin şehidimizi rahmet ve minnetle anarken, hala Enver Paşa misali ülkemizi savaşa sürüklemek isteyen zihniyetlerin, bu harekâtın sonuçlarından ders almalarını hatırlatmakta yarar görüyoruz.

ALLAH-U EKBER DAĞLARINDA, düşmanlara karşı bir tek mermi dahi sıkmadan donan kahramanlarımızı minnetle ve rahmetle anarken, bu aziz Vatan Parçasının bizlere nelere mal olduğunu daha iyi öğrenmeliyiz. KAN İLE ALINAN, KANLA VERİLİR (İNŞAALLAH HİÇ BİR ZAMAN VERMEYECEĞİZ) İLKESİNİ YÜREĞİMİZDE hissettik.

Sarıkamış Şehitleriyle birlikte, bu vatan için can veren bütün şehitlerimizin aziz ruhları şadolsun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.