REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ALT YAPI HİZMETLERİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ALT YAPI HİZMETLERİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
25 Kasım 2017 - 13:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Alt yapı, yerin altındaki yapı demektir. Kanalizasyon, su, elektrik hatlarının toprak altında kalan kesimi de alt yapıdır. Alt yapı, genelde görünmeyen amma, en önemli hizmettir. Görülmediği için, önemsemeyenler olabilir. Ancak, her zaman için kendisini hissettirmek imkânına sahiptir. Şehrimizin, alt yapısının tamamlandığı, kanalizasyon, su, elektrik, hatlarının çekildiği söyleniyor. Tabii, alt yapı tesisleri, adlarından da anlaşılacağı üzere hep yerin altında kalan hizmetlerdir. Ancak, Şehrimiz için yapılan ALT YAPININ, ALTININ ÇÜRÜK OLDUĞU ORTADA! Bunun böyle olduğu yağışlarla ortaya çıkmaktadır. Şiddetli bir yağışta,  ana caddelerin kanalları tıkanarak geçit vermez duruma geliniyor.

Caddelerin alt yapısı yapılırken, ikazlarda bulunduk, dikkatleri çekmek istedik. Alt yapının, şartlarına uygun gerçekleşmediğini vurguladık. Döşenen boruların evsaflarına uymadığı, altlarına, üstlerine gerektiği miktarda kum dökülmediğini,  hep yazdık. Tabii, bütün yapılanlar yeraltında örtülü kaldığı için, ne derece gerçek olduklarının tespiti açısından, alt yapıların geçtiği yolların deşilmeleri gerekli. Yani, yapılanlar veya yapılmayanlar toprağın altında gizli.

Şehrimizde alt yapının çürük olduğu kesin olarak bilinmektedir. Kayyımla yönetilen Siirt Belediyesinin Şehrin üst yapısını önemsediğini gözlemlerken, öncelikle alt yapı konusuna el atması gerektiğini anımsatıyoruz. Alt yapısı sağlam olmayan bir yerleşim biriminin, üst yapısının ve görünüşünün hiçbir önemi yoktur.

Samimi hizmet, alt yapıdan başlatılan hizmettir! Bu konuda, Belediye yönetiminin  dikkatlerini çekiyor, üst yapıdan çok, alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesini öneriyoruz.

UYANIK SİİRTLİ POLİTİKACI VE SİİRT’İN DAM SEFASI…

Geçmiş yıllarda, İlimize bir siyasi partiden, liderinin de aralarında bulunduğu bir heyet gelecekmiş. O zamanın politikacıları, politikayı gerçekten hizmet etmek amacıyla yapıyorlarmış. Yani, günümüz politikacıları gibi öyle bir elleri yağda, bir elleri balda değillermiş. Partilerinin il çapındaki bütün masraflarını, genelde İl Başkanları ve yanlarında yer alan dâva arkadaşları üstlenirlermiş.

Parti genel Başkanının 20-30 kişilik bir grupla geleceğini haber alan İl Başkanı ile yönetim kurulu üyeleri pratik bir çözüm üretmişler. Zaten, o zaman Siirt’te 1-2 otel varmış. Onlar da elverişli olmadıkları gibi, 20-30 kişiyi otellerde ağırlamak epey masraflı olacakmış. Siirtli parti yöneticileri de, mevsim yaz olduğu için, misafirleri damda yatırabileceklerine karar vermişler. Yönetim Kurulu üyelerinden birinin damı oldukça  büyükmüş. Karar, genel başkan dahil, misafirlerin bu yönetim kurulu üyesinin evinin damında yatırılması şeklinde olmuş. Diğer yönetim kurulu üyelerinin evlerinden yataklar, yorganlar, getirilmiş ve dama serilmiş. Amma, tabii bu durumu da usulüne, erkanına uygun söylemek lâzımmış ki, misafirler gücenmesinler!

Ankara’dan gelecek heyet Şehrimize ulaşmış. O gün yapılacak konuşmalar yapıldıktan ve siyasi çalışmalar son bulduktan sonra, sıra akşam yemeğine ve gece kalınacak yere gelmiş. Genel Başkan, İl Başkanına:

-Otellerde, yer ayırttınız mı? diye sormuş.

Uyanık İl Başkanı cevap vermiş:

-Olur mu Efendim! Sizin gibi kıymetli misafirlerimizi hiç otele gönderir miyiz! Bizim Şehrimizde yaz mevsiminde DAMLARDA YATILIR. Damlarda, yıldızları seyrederek yatmanın keyfi bir başkadır. Onun için, hem akşam yemeğimizi damda yiyeceğiz, hem de damda yatırarak, sizlere gerçek bir Siirt gecesi yaşatacağız. demiş. “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer!” kabilinden, genel merkez heyeti de bu teklife uymak durumunda kalmışlar. Vakit olunca misafirler kalacakları eve götürülerek dama  çıkarılmışlar. Yer sofralarına siniler içinde mahalli yemekler konmuş. Ayrıca hiç servis yapılmadan perde pilavı, kitel (içli köfte) ve benzeri mahalli yemekler ikram edilmiş. Gece de, dam başında asker koğuşu gibi yere serilen tertemiz yataklarda yatılmış.

Siirtli parti yöneticileri bu işi masraftan kurtulmak için yapmışlar amma, ertesi gün heyet Siirt’ten ayrılırken, partinin genel başkanı, il başkanına söylenmiş:

-Emin olun, hayatımda bugüne kadar, böyle keyifli bir gece daha yaşamadım. Siirt’te, dam başında yattığım bu geceyi hiç unutmayacağım. Bunun için de size ayrıca teşekkür ederim, demiş!

Genel başkan ve misafirleri yolcu ettikten sonra, il başkanı, yönetim kurulundaki arkadaşlarına dönüp söylenmiş:

-Gördünüz mü, bazen parasızlık da işe yarıyormuş!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.