REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Ammo Rıfat Ya da Namı Diğer Reform Rıfat (3)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ammo Rıfat Ya da Namı Diğer Reform Rıfat (3)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
16 Ağustos 2017 - 11:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ammo  Rıfatı bu günde anlatmaya devam ediyoruz. Yine bu yıllarda tarım alanında da çok çalışması olur.  Bölgede ilk tarım kooperatiflerinin kurulmasına öncülük eder. Bu çalışmaları takdir görür ve  Almanya’da  Raiffensen Kooperatifçilik Madalyası’yla ödüllendirilir. Tarım alanında özellikle fıstıkçılığa ağırlık verir. Yörede oldukça fazla olan bıttım ve menengiç ağaçlarının fıstığa dönüştürülebilmesi için aşılanmaları konusunda ön ayak olur. Çiftçiye önderlik yapar. Örnek fıstık bahçeleri oluşturur. Türkiye Ziraat Odaları Birliğine bağlı Siirt Ziraat Odasını kurar. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin önder çiftçiler arasında düzenlediği yarışmalarda da çok sayıda altın madalya alır.

Siirt’le ilgili her alanda var olan battaniyecilik konusunda da esnafa önderlik yapmıştır.1960’lı yılların ortalarına kadar yalnızca battaniye ve namazlık olarak gerçekleştirilen  tiftik dokumacılığının ürün yelpazesinin genişlemesini sağlamıştır. Onun ön ayak olması ile battaniye dokumacılığından manto, bere, atkı ve heybe gibi ürünlerde dokunmaya başlamış.Yine o yıllarda düzenlediği defilelerde bu giysileri mankenlere giydirerek, yurt içinde ve yurt dışında tanıtımına öncülük etmiştir.

20’ye yakın ilki gerçekleştiren Rıfat Bakır aynı zamanda sporla da ilgilenmiş ve aktif olarak spor yapmanın sıra yöneticiliğini de yapmıştır. Siirt’in ilk boksörü. Uzun yıllar futbolun yanı sıra ringlerde dövüşmüş. Boksu bıraktıktan sonra boks federasyonu Siirt il temsilciliğini  uzun yıllar yürütmüştür.

Bütün bu özelliklerinin yanında Rıfat Bakır prensip sahibi ve titiz bir insandı. Siyasetle hiç ilgilenmedi. Hep uzak durdu. Her gün  traşını olur, takım elbisesini giyer , kravatını ve fötr şapkasını takarak  evden çıkardı. Vefatına kadar onu hiçbir zaman pejmürde bir kıyafetle görmek mümkün  olmadı .

Son derece nazik bir insan olan Rıfat Bakır, herkesi sever, herkeste onu severdi.Gördüğü kişilerle mutlaka selamlaşır ve hatırlarını sorardı. Onu gören çocuklar etrafını sarar ve onunla sohbet etmek isterlerdi. Cebinde de sürekli onlara verilecek incik boncuk ve benzeri o günün şartlarında onları sevindirecek şeylerde bulunurdu.

Böylesine renkli bir haya sahip olan  Ammo Rıfat yerel ve ulusal basınında dikkatini çekmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Siirt’e kadar gelmiş ve onunla röportaj yapmıştır. Güreli ülke genelinde yaptığı bu röportajlarını yayınladığı kitabında Bakıra oldukça geniş bir yer vermiş. Hayatını dolu-dolu geçiren bu insan 2002 yılında Yerel Televizyonlar Birliğinin düzenlediği yarışmada Siirt’te yılın kahramanı seçilmişti. O yıl Hürriyet Gazetesinden Ersin Kalkan ve bir fotoğrafçıdan oluşan bir ekip Siirt e kadar gelerek onunla röportaj yaptı. TRT başta olmak üzere birçok ulusal televizyon kanalıda değişik tarihlerde  kendisiyle röportajlar gerçekleştirdiler.

Ammo Rıfat iki kez evlendi. Uzun yaşamı boyunca altı çocuğu  oldu. Torunları ve torunlarının torunlarını gördü.  Bu örnek ve hoş görülü  insanı 2005 yılında kaybettik.  Allah rahmet eylesin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.