Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ANADOLU BASINI

Türkiye’de, gerçek medyanın ruhuna Fatiha okunması çoktan gerçekleşmiştir. Artık medyanın kendisi bile, düştüğü durumu kendi anlatımı ve yazılarıyla ikrar etmektedir. AKP’lilere (Hükümete) göre bir zamanlar cemaate yakın duruş sergileyen gazeteler, televizyonlar ve benzeri yayınlar (paralel medya)nın unsurlarıydı. Paralel medyanın en önemli ve ses getirenleri Zaman, Bugün Gazeteleri ve Saman TV ile Bugün TV’ydi. Tabii, yalnız bunlar değildi amma, en etkin olanlarını yazdık. 15 Temmuz başarısının darbe girişimini müteakip hepsinin de canına ot tıkıldı.

AKP’ye (hükümete) yakın olanlar ise (Yandaş medya) veya (Havuz Medyası) olarak nitelendirilen kesimdir. Bu medyaya dahil gazetelerin ve televizyonların hangileri olduğu bellidir. Sabah, Akşam, Takvim, Star, Akit, Yeni Şafak ve diğerleri. Bugün için gazetelerin, televizyonların, dergilerin yüzde 90’ı hükümetin kontrolünde! Gündemlerini, haberlerini, manşetlerini talimatla yapıyor ve bundan besleniyorlar!

Bu ülkede tarafsız haber almak, muhalif bir basın anlayışı bulmak için, neredeyse kılı kırk yaracak hale gelindi. Sözcü, Cumhuriyet, Yeniçağ, Birgün, Korkusuz gibi gazeteler, Tele1, Halk TV FOX Tv. gibi yayın organları sözde tarafsız. Amma, sol tandanslı! Yani, aynı kulvarda yürüyorlar. Milli Gazete, Yeni Asya gibi medya kesimi de sağ tandanslı! Anlayacağınız, kısıtlı bir bağımsız ve muhalif medya arayışlarına girmiş durumdayız.

Bir de ırkçılık, mezhepçilik üzerinden yayın yapan gazeteler ve televizyonlar vardır. Onları saymaya gerek yok. Hangileri olduğu bellidir.

Medyayı yakından takip eden biri olarak, tarafsızlığına inandığım ne bir gazete, ne bir televizyon ve ne de bir sosyal medya kuruluşu bulamıyorum. Bir zamanlar sözde tarafsız medyanın amiral gemisi olan Hürriyet ve aynı grupta yer alan Doğan Holding’e ait yayın organları bile, vergi memurlarının korkusundan ecel terleri dökerken, el değiştirmek zorunda bırakıldılar. Yandaş çizgiye çekildiler.  Yasal olarak tarafsız olması gereken TRT ise tam anlamıyla iktidarın borazanlığını yapmaktadır. Mali özgürlüğü olmayan basın, ayakta kalmak için birilerine yandaşlık yaparken, çoğu gazeteler bedava dağıtılmakta. Bedava dağıtılan gazeteler ve zararına çalışan TV kanalları için (Bu değirmenin suyu nereden geliyor!) sorusunu sormak lazım!

Peki, medya neden bu hale düşürüldü. Elbette, bu dördüncü kuvveti, kendi çıkarlarına hizmet ettirmek isteyen zihniyetler yüzünden. Anlayacağınız, medyanın 4. kuvvet olması artık gerilerde kaldı Şimdi, kendi haklarını bile savunamayan, birilerine bağımlı, yalaka bir medya var! Kendimizi, bu gerçeğe alıştırmalıyız.

Şunu da belirtmekte yarar var. Gerçek tarafsız medya ANADOLU BASINIDIR. Maalesef, onların da seslerini duyurmak imkânları oldukça kısıtlı!

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN söylediği gibi (Matbuatın hiçbir sebeple tahakküm ve nüfus altına alınmadığı) demokratik bir medya dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER