Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Erdoğan’ın da Katıldığı Törende Uyardı; “AYM Kararlarına Uyulması Zorunludur”

Can Atalay kararı sonrası Anayasa Mahkemesi-Yargıtay gerilimi sürerken, Meclis’te Yargıtay kararı okunmuş ve Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü.  Anayasa Mahkemesi’nde yeni üye Yılmaz Akçil’in yemin töreni Yüce Divan Salonu’nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törende AYM Başkanı Zühtü Arslan, “AYM kararını beğenme yükümlülüğü yok. Kararlara uyulması zorunlu” dedi.

Can Atalay kararı sonrası

Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesi Yılmaz Akçil’in yemin töreni Yüce Divan Salonu’nda yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın sözleri dikkati çekti:

-Hiç kimsenin Anayasa Mahkemesinin hükümlerine ilişkin anayasa yorumunu kararlarını beğenme ve yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak beğenmesek de bir hukuk devletinde bu kararlara uyulması anayasal zorunluluktur.

-Öte yandan, anayasanın üstünlüğünü ve temel hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlamayı amaçlayan anayasa yargısının işlevsel olması verilen kararların yerine getirilmesine bağlıdır. Karara uyulmaması durumunda hukukun üstünlüğü ilkesi zedeleneceği gibi yargılamanın da bir anlamı olmayacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda Akçil’in çocuklarına hediye verdi.

AYM kararları 153’ncü maddeye göre kesin olup gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Kararların uygulanması her şeyden evvel Anayasa’nın hepimizi bağlayan bir toplum sözleşmesi olmasının zorunlu bir sonucudur.

Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında iki kere ‘hak ihlali’ kararı verilen, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay’ı, Yargıtay “AYM kararı hukuken yok hükmünde” diyerek tahliye etmemişti. Bunun üzerine Yargıtay kararı TBMM Genel Kurulu’nda kavgalı bir oturumun ardından Bekir Bozdağ tarafından okunmuş ve Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü. Erdoğan yaşanan krizin ilk günlerinde Yargıtay’a destek vererek, “AYM bir çok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi” demişti.