REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ANDIMIZA SADIK KALSAYDIK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANDIMIZA SADIK KALSAYDIK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
21 views
20 Ekim 2018 - 15:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(ANDIMIZ)’ın yeniden okunması konusunda Danıştay 8. Dairesinin verdiği karar kimi çevreleri rahatsız etmiş bulunuyor. Konuyla ilgili demeçler ve açıklamalar peş-peşe gelmeğe başladı. Danıştay’ın kararını alkışlayanlar olduğu gibi, karalamaya çalışanlar da var.

Peki, ANDIMIZIN okunması kimleri, niçin rahatsız ediyor. Rahatsız olanların söylemlerine bakarsanız, ANDIMIZ METNİ, IRKÇILIK KOKUYORMUŞ. Aslında yanlış bir tespit. Anayasamızdaki Türk tanımına bakalım ve kararımızı buna göre verelim.

İşte Anayasanın Türklük tanımı: Anayasa’nın 66. maddesine göre, “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.”

Atatürk’ün Türklük tanımı: “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.”

Hala boş boş Emperyalistlerin ağzıyla konuşup ANDIMIZIN okunmasına karşı çıkan cahiller var!

ABD’de 27 Milletten insanlar bulunmakta. Almanlar, İrlandalılar, İngilizler, Meksikalılar, Latinler, İskoçlar, İtalyanlılar, Polonyalılar, Beyaz Amerikalılar, Fransızlar, Hollandalılar, Norveçliler, Çinliler, İsveçliler, Filipinliler, Ruslar, Hintliler Gallerliler, Danimarkalılar, Çekler, Yunanlılar, Koreliler, Macarlar, Portekizler, Vietnamlılar, Ermeniler, Kızılderililer ve hatta Türkler.

İşin ilginç tarafı ANDIMIZA karşı olanlar arasında çifte vatandaş kimliğine sahip Türkler de bulunmaktadır. Başka bir ülkeden ABD vatandaşlığına kabul edilenler nasıl yemin ederler, bir de ona bakalım. İşte ABD vatandaşlığına kabul edilenlerin yemin metinleri:

“Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime; kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime; kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak üstleneceğime yemin ederim. Tanrı yardımcım olsun.”

Şimdi, bu yemini etmiş sözde Türklerin bile ANDIMIZIN OKUNMASINA karşı çıkmalarına bir anlam verebiliyor musunuz! Hangi ırktan ve milletten olursa olsun, bir ABD vatandaşına sorduğunuzda göğsünü gere-gere (Ben ABD vatandaşıyım) demiyor mu.

Adı Türkiye Cumhuriyeti olan bu Devlette de, ABD gibi belki daha da fazla ırktan olanlar vardır. Ama sonuç itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. ABD vatandaşı olan bir Türk, ABD yemini edebiliyor da, ANDIMIZI OKUMAK neden o kadar zor gelsin! Buna şüpheniz olmasın ki, ANDIMIZIN okunmasına karşı çıkanlar, bir şekilde ABD vatandaşlığına kabul edileceklerini bilseler, tereddüt etmeden ABD vatandaşı olmakla ilgili yemini yapmakta tereddüt etmeyeceklerdir.

ABDli, (Ben ABD’liyim), Rusya’da yaşayan her ırktan insan (Ben Rus’um) diyor da, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her ırktan insan neden göğsünü gere-gere (BEN TÜRKÜM) diyemezsin. Neden bu ırkçılık, kafatasçılık olsun!

Ama bir gerçek daha var. O da Andımızda yer alan metne hiç uyum sağlayamadığımızdır. Maalesef doğruluktan, çalışkanlıktan, küçüklerimizi korumaktan, büyüklerimizi saymaktan çok uzak bir yapıya sahibiz. Yani, ANDIMIZA sadık kalmadığımız ortadadır. Zaten, sadık kalsaydık, bu durumlara düşer miydik. Andımızın okunup, okunmaması tartışmasını yapar mıydık!

TAŞLAMALAR

DÜNYA GAZETECİLER

BAYRAMIYMIŞ BİL BUGÜN

CEMAL KAŞIKÇI MALUM

BU NASIL BAYRAM BAKIN

 

REJİMİN ALEHTARI

OLDUN MU VAY HALİNE

YANDAŞ, YAĞCI OLDUN MU

GAZETECİSİN YİNE

 

KONUŞAN, YAZAN DEĞİL,

SUSAN GAZETECİ OL

TENKİT ETME REJİMİ

VE DE ALKIŞLA BOL-BOL

 

GERÇEK GAZETECİ KİM

ELBET GERÇEĞİ YAZAN

HER TÜRLÜ TEHLİKEYİ

GÖĞÜSLERSİN O ZAMAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.