REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ANIZ YANGINLARI BAŞLADI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANIZ YANGINLARI BAŞLADI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
26 Haziran 2018 - 10:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplum olarak “mış” yaptığımız bazı işler vardır. Şu işi yapıyoruz, şu faaliyeti gerçekleştiriyoruz veya bu işi yakaladık gibi. Ama bakıyorsunuz koparılan onca yaygaraya rağmen o  konuda bir adım bile yol almamışsınız. Kapalı alanda tütün ve tütün mamullerinin kullanımına yasak getirmişiz hemen her yerde içiliyor, hem de göz göre-göre.

Yasak getirdiğimiz ve yine bir sürü konuşmalar yaptığımız, etkinlikler düzenlediğimiz eğitim seminerleri tertip ettiğimiz bir konuda  anız yangınları konusudur. Her yıl onlarca demeç verilir, anız yangınlarını çıkaranlara verilecek cezalar açıklanır. Eğitim toplantıları düzenlerin bilgilendirici broşürler dağıtılır ama, sonuç değişmez. Yine anız yangınları her yaz mevsiminde gündemdeki yerini korur ve her yıl yüzlerce anız yangını çıkar.

Anız yangınlarının yol açtığı zararları burada anlatacak durumda değilim. Ancak bu yangınların toprağın daha verimli hale gelmesini sağlayan bir çok mikroorganizma ile solucan ve böcek türü çok sayıda havyanın ölümüne neden olduğunu belirtmek yeterlidir. Son dönemlerde oldukça sevindirici olan bir gelişme olarak kabul ettiğimiz kedi ve köpeklerin korunmasına yönelik çalışmaların bir benzerinin de bu konuda yapılması gerekiyor. Çünkü sonuçta her  bir anız yangının da, gözle görebildiğimiz veya gözle göremeyeceğimiz kadar küçük binlerce belki de milyonlarca canlı yok oluyor. Üstelik hepsi toprağın verimini arttırmada etkileri nedeniyle  insanoğlunun geleceğine destek veren hayvan türleri. Gözle göremesek bile o hayvanlarında tıpkı diğer hayvanlar gibi can taşıdıklarını unutmayalım.

O nedenle ilgili kurumlar Valilik, Kaymakamlıklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık teşkilatları Üniversitemizin Ziraat Fakültesi ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ilimizde anız yangınlarının sıfırlanması veya en azından minimum seviyeye indirilmesi için gereken çalışmayı birlikte yapmaları gerekiyor. Eğitim ve benzeri çalışmaların yanı sıra çıkan her anız yangınının çıkış nedeni araştırıldığında ve gerekli cezalar verildiğinde bu rahat bir şekilde sağlanır.

Aksi halde her yıl yine onlarca anız yangını olayını duyar, yine çaresizlik içerisinde üzülmeye devam ederiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.