REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ANKARA’NIN, BAŞKENT OLUŞU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANKARA’NIN, BAŞKENT OLUŞU!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
15 views
15 Ekim 2021 - 13:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

13 Ekim 1923 günü Ankara’nın başkent ilan edilişinin tarihidir. O zamanki adıyla Meclis-i Mebusan olan TBMM, cumhuriyeti ilan etmeden günler önce kurulacak yeni devletin Başkantini ilan ederek “Türkiye Devleti’nin Makarr-ı İdaresi Ankara Şehridir” kararını almıştı.

Kurtuluş savaşlarının kazanılmasından, istiklalimizin elde edilmesinden ve saltanatın kaldırılmasından sonra, yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyetinin başkentinin neresi olacağı tartışılmağa başlanmıştı. Millî Mücadele yıllarında İstanbul hükûmetlerinin sergiledikleri tutumlar ve bunun yanı sıra TBMM’nin Ankara’da olması, yeni devletin merkezi olarak da Ankara’nın tercih edilme seçeneğini güçlendirmişti.

Hem, bir saldırı halinde o günlerin şartlarında İstanbul’un savunulması oldukça zordu. Anadolu’nun ortalarında yer alan Ankara’nın stratejik olarak başkent olmasının daha uygun olacağı düşünülmekteydi. Bunun yanında Millî Mücadele sonrası imparatorluktan millî bir devlet yapısına geçildiği için Millî Mücadele’nin merkezi Ankara’nın başkent olması, yeni bir dönemin başlamasının da bir sembolü haline gelecekti.

Bu gereklilikler doğrultusunda TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920’den itibaren zaten fiilî başkent konumunda olan Ankara, TBMM’de 13 Ekim 1923’te “Türkiye Devleti’nin Makarr-ı İdaresi Ankara Şehridir.” Şeklinde çıkan kanunla resmen Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

1.Dünya Savaşı sonunda düşman devletlerin yurdumuzu işgali üzerine Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basarak Milli Mücadele’yi başlattı.

Amasya, Erzurum, Sivas gibi çeşitli şehirlerde Kurtuluş Savaşı hazırlığı yaptı. O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul idi. Ankara ise Anadolu’nun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara’dan kolaylıkla yürütülürdü. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle;

“Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği” bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır.” Deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisi’nden gelen üyeler Ankara’da toplanmaya başladılar. Mustafa Kemal 27 Aralık 1919 günü Ankara’ya geldi. Ankara’nın girişinde, büyük bir sevgi ve coşku ile karşılandı.

Ankara o günden sonra bir daha eskisi gibi olmadı. Milli Mücadele’nin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının merkezi haline geldi. Mustafa Kemal Paşa, ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu’nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu yoksul kentte hazırlandı. Ankara, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen süre içinde sayısız olaylara sahne oldu, Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı.

30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’mız tamamlandı. Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve on dört arkadaşı Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu. Ankara başkent olduktan sonra kısa sürede büyüdü, gelişti. Bugün modern bir kent haline gelen Ankara, hükümet merkezi olarak saygın bir yer, uluslararasında güçlü bir ad oluşturmaktadır.

Ankara’nın en büyük gururu, toprağında Ulu Önder Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i kucaklamış olmasıdır. Bir bakıma Ankara demek, Atatürk demek, Atatürk demek Ankara demek.

Konuyla ilgili yazımızı Ankara Marşını sunarak noktalıyoruz:

ANKARA ANKARA, GÜZEL ANKARA!
SENİ GÖRMEK İSTER HER BAHTI KARA,
SENDEN YARDIM UMAR HER DÜŞEN DARA.
YETERSİN ONLARA GÜZEL ANKARA.

YURDUMA GÖZ DİKEN DİK BAŞLAR İNSİN.
TÜRK GÜCÜ ORADA HER GÜCÜ YENSİN.
YOKTAN VAR EDİLMİŞ İLK ŞEHİR SENSİN,
VAR OLSUN TOPRAĞIN TAŞIN ANKARA!

ANEKDOT

Ankara’nın başkent ilan edilmesinden sonra Mustafa Kemal Paşa, şehir için bir nazım planı hazırlanmasını emretmiş. O dönemin mühendisleri, mimarları bir araya gelmişler ve 500 bin nüfuslu bir Şehir için plan hazırlamışlar. Mustafa Kemal Paşa planı geri vermiş ve:

-Gidin 5 milyonluk bir şehir planı yapın da öyle getirin! demiş. O yıllarda nüfusu 50 bin bile olmayan Ankara’nın 5 milyon nüfusu aşacağını öngören Mustafa Kemal’in (ATATÜRK) DEHASINA gelin de inanmayın!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.