REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ANLADIK YATIRIM YAPMIYORSUNUZ BARİ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANLADIK YATIRIM YAPMIYORSUNUZ BARİ…
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
28 Mayıs 2018 - 14:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in il dışında yaşamlarını sürdüren çok sayıda zengini var. Kimi ticarette, kimi sanayide adından söz ettirirken, önemli miktarda da gayrimenkul sahibi zenginimiz bulunuyor. Yıllardan beri bu zengin kitleye memleketlerine sahip çıkma ve buralarda yatırım yapma çağrısında bulunuyoruz ancak, bugüne kadar bundan olumlu bir sonuç alamadık.

Bundan dolayı bari diyorum hazır on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bugünlerde bir çağrıda bulunayım; “Genellikle dinimizin beş farzından biri olan zekat, Ramazan ayında çıkarılıyor. Önemli bir çoğunluğunuzun zekatlarınızı çıkardığınızı da biliyoruz. Anladık kendi memleketinize yatırım yapmayı  düşünmüyorsunuz. Bu kararınızda bize göre haklı olmanız mümkün değil ancak, kendinize göre haklı nedenleriniz olabilir. Bu nedenle diyoruz ki, yatırım yapmıyorsunuz bari zekatlarınızı kendi memleketinize gönderin. Hiç değilse bu yolla doğup, büyüdüğünüz baba topraklarına bir katkınız olsun.”

Bu konu gerçekten önemli. Elbette ki insanımıza  balık tutmayı öğretmek, balık vermekten evladır. Ancak balık tutmayı öğretmediğimize yani iş sahibi yapamadığımıza göre, bari açlıktan sefaletten kurtaralım. O nedenle il dışında yaşamlarını sürdüren varlıklı hemşerilerimizin çıkardıkları  zekatın en azından bir bölümünü Siirt’e göndermelerinde büyük fayda vardır. Her yıl yüz binlerce lira zekat çıkaran çok sayıda hemşerimiz var. Bunların Siirt’e gönderecekleri zekat paraları ile binlerce aile bir  yıl boyunca rahat bir nefes almış olur.

Buradan bir kez daha hemşerilerimize sesleniyorum. Lütfen zekatınızın önemli bir bölümünü vefa borcunuz olan sevdiğinize inandığım bu memlekete gönderin ya da getirin. Sizin gelmenizi tercih  ederiz, zekatınızı kendi ellerinizle dağıtır o yoksul vatandaşların durumunu bizzat görürsünüz. Ama gelemiyorsanız burada ki bir akrabanız  veya bir arkadaşınız aracılığıyla da bu zekatın dağıtımını yapabilir ve yoksul hemşerilerimizi  sevindirebilirsiniz.

Bu hemşerilerimize yakın olan,  onları tanıyan diğer hemşerilerimize  de sesleniyorum. İl dışında yaşayan bu varlıklı hemşerilerimizi bu konuda uyarın, hatta birazda baskı yapın.  Sizin de bu hayır işinde katkınız ve çorbada tuzunuz olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.