REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ANLAMINI YİTİREN KPSS!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANLAMINI YİTİREN KPSS!!!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
16 views
07 Eylül 2020 - 12:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pazar günü okulların önleri bir hayli kalabalıktı. Pandemiye rağmen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) yapılacaktı. Sınavzedeler, fiziki mesafeye isteseler bile uymakta zorlanıyorlardı. Hani bir deyim vardır. (HOKKA KÜÇÜK, KALEM BÜYÜK) olunca, haliyle fiziki mesafeye uyulamıyordu.

Televizyon yayınlarından izlediğimiz kadarıyla, pandemi nedeniyle sınavlara katılmak konusunda çok zorluklar çekilmişti. Özellikle büyük şehirlerde, kendileri için belirlenen sınav alanlarına gitmek konusunda bir hayli zorluk yaşayanlar olmuştu. Dolmuşlar, fazla yolcu alamıyor, sınava girecekler duraklarda bekleyip duruyorlardı.

Saatinde yetişip sınava girebilenler, sonuç itibarıyla şanslı sayılırlardı. Ancak, bana göre KPSS  artık sözün tam anlamıyla önemini yitirmiştir. Neden derseniz gayet açık. KPSS’de 90 puan almış olsanız bile, torpiliniz yoksa mülakatta elenmeniz ALLAH’IN EMRİ(!) Torpilli olanların ise zaten KPSS’ye girmeye pek ihtiyaçları yoktur. Üst düzey torpilliler için özel kadrolar hazır.

Devlet memuru olmak için KPSS şartı aranmayan üst düzey kadrolardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz. İstisnai kadrolarda denilen bu memuriyetler 657 sayılı Kanunun 59’uncu maddesinde yer alıyor. İşte bu maddeye göre sınav şartı aranmayan kadrolar.

*Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin memurlukları.

*Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın memurlukları.

*Bakan Yardımcılıkları.

*Başbakan Başmüşavirlikleri.

*Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı,

  1. Hukuk Müşaviri,

Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları.*

*Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ait Başkan, Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman Yardımcısı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürü (Uzman) kadroları

*Başbakan Müşavirliği kadroları

*Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Başkan, Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları.

Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirliği kadroları ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları.

*Başbakanlık Basın Müşavirliği kadrosu.

*Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu.

*Avrupa Birliği Bakanlığı Başkanlıkları(İdari Hizmetler Başkanlığı hariç) kadrosu.

*Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Basın Müşaviri ve Hukuk Müşaviri kadroları.

*Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu

*Bakanlar Kurulu Sekreterliği kadrosu.

İstisnai kadroların, yani sınav şartı aranmayan kadroların bir de iller düzeyinde olanları vardır. Valilerin, Belediye başkanlarının özel kalem müdürleri gibi. KPSS şartı bulunmayan, genellikle siyasi iktidara yakın kişilerin atandığı, 657 sayılı Kanunda sınırları belirlenmiş sınırlı sayıda kadroya istisnai kadro denilmekte ve buralara ataması yapılan kişilere de istisnai memur denilmektedir. İstisnai memurlar daha sonra sınavsız olarak normal memuriyete geçebilmektedir. Yani KPSS’ye girmemiş bir kişi istisnai memur kadrosundan müşavirlik kadrosuna atanabilmekte ve daha sonra öğrenim durumuna göre mühendislik kadrosuna geçiş yapabilmektedir. İstisnai kadrolardan diğer memuriyet kadrolarına kısa zamanda atamalar yapılabilmektedir.

Hile-i şeriye olarak tabir edilebilecek şekilde, önce istisnai memurluklara atanan, daha sonra normal kadrolara geçirilenlerin yerine, yeniden istisnai kadrolara yapılan atamaların süreklilik kazandığı, son 20 yıl içinde 500 bin kişinin sınavsız bir şekilde memur yapıldıkları iddiaları oldukça yaygındır.

Büyük umutlarla KPSS’ye girenleri görünce, insanın kahrolmaması mümkün mü! KPSS’de 90 puan almış olsalar bile, torpilleri yoksa çırpınışları beyhudedir. Yazık bu gençlere!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.