Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Araç Satışında 200 Bin TL’lik İndirim ve Sıfır Faiz Avantajı

Otomobil ve hafif ticari araç satışları eylül ayında 96 bin 793’e ulaştı. Böylelikle en yüksek eylül ayı satış rakamına ulaşıldı. Özellikle son dönemde piyasada bir durgunluktan söz edilirken satışların artmasının nedeni ne?

Otomobil ve hafif ticari

Araç piyasasında yaşanan değişiklik neticesinde bayiler kampanya yapmaya başladı. Peki bu kampanyalar neler? İşte detaylar… Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2023 yılı Eylül ayı, bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık %56 büyüyerek 96.793 adet oldu. Ocak-eylül dönemi incelendiğinde ise pazar yaklaşık %65 oranında büyüyerek 857.575 adede ulaştı.

Bu noktada otomobile talebin düşük olduğu konuşulan bir ortamda satış adetlerinin nasıl rekor düzeylere ulaştığı akla gelebilir. Pandemi sebebiyle üretimin oldukça limitli olmasının yarattığı ortam neticesinde otomobil yatırım aracı ve karlı bir kayıt dışı ticaret alanı olarak görüldüğünden talep oldukça yüksekti.

2023 yılı itibarıyla üretimin artmasıyla bu sorunlar etkisini yitirmeye başladı. Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda attığı önemli adımlar neticesinde ise kamuoyunda al-satçı olarak bilinen, kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişiler sektörden uzaklaşarak siparişlerini iptal etti.

Hem sıfır araçta yaşanan bollaşma hem de iptal edilen bu tür siparişlerin yerine, reel kullanıcıların halihazırda var olan siparişlerinin öne çekilmesi sebebiyle satış rakamları halen yüksek görünmektedir.

Öte yandan operasyonel kiralama yapan firmaların da toplu araç alımları da bu rakamları etkilemektedir. Önümüzdeki süreçte bu taleplerde karşılandığında satış adetlerinde büyük ölçüde düşüşler görebiliriz. Krediye olan erişim, yüksek faizler ve fiyat düşüşlerinin kullanıcıları beklemeye sevk etmesi göz önünde bulundurulursa, satış adetleri yarı yarıya düşebilir.

Temmuz ayındaki basın mülakatlarımızda piyasamızın seyrinin normalleşme adına tekrar düzenlendiği dönemin hemen başında birkaç ay içerisinde hem sıfır hem ikinci el piyasasında taşların yerine oturacağı, fiyat artışlarının duracağını ve hatta düşeceğini belirtmiştik. Bununla beraber özellikle yaz aylarının sonlarına doğru kampanyalar düzenleneceğini, yıl sonuna doğru fiyat düşüşlerinin ve bu kampanyaların cazibesinin artıracağına dair öngörülerimizi beyan etmiştik.

Yaz aylarının sonuna doğru takas desteği veya kendi bünyelerinde uygun faiz oranlı kredi imkanları sunulmaya başlandı. Geldiğimiz noktada bazı markalar bu kampanyaların yanı sıra 200.000 TL’ye yakın indirim ve yine kendi bünyelerinde sıfır faizli finansman avantajları sunmaya başladı.

Öte yandan pek çok farklı markaya ait bayi, liste fiyatından da indirimli fiyatlar teklif etmektedir. Aralık 2023 ve 2024 model araçların geleceği Ocak/Şubat 2024 döneminde kampanyaların ve indirimlerin dozajı bir miktar daha artabilir. Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşlarımız markaların fiyatlarını ve güncel kampanyalarını inceleyerek, cazip fırsatlar sunan bu dönemi değerlendirebilirler.

İkinci el otomobil fiyatları sıfır otomobilden referans alınarak belirleniyor. Dolayısıyla sıfır otomobile yapılan indirimler ikinci el fiyatlarının da düşmesine vesile oluyor. Şimdiye kadar fiyatlarda %3 ila %5, marka ve modeline göre ise %10’u bulabilen fiyat düşüşleri söz konusuydu. Sıfır otomobile arttırılarak yapılan yeni indirimler ikinci el otomobile de aynı paralelde yansıyacaktır.

Şu an tıpkı pandemi öncesi dönemde olduğu gibi piyasamız normalleşerek, sıfır ve ikinci el otomobildeki fiyat makası açılıyor. Tercihi ikinci el otomobil olan vatandaşlarımız da sağlanan fiyat düşüşlerinden bu dönemde faydalanarak otomobil alabilirler.

2023 yılında üretimin bir önceki yıla göre oldukça artması, kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişilerin sektörden el çektirilmesi ve reel kullanıcıda talebin düşmesi gibi birkaç faktörün bir araya gelmesi ile otomobile erişim oldukça kolaylaştı. Pek çok marka ve modelde hazırda araç bulunabiliyor.

Stoğu daha az olan veya stokta olmayan modellerde ise bekleme süresi 1 – 2 aya kadar düştü. Geçtiğimiz yıl bekleme süreleri 6-7 aydan başlarken özellikle yeni çıkan modellerde 1 yılı aşan bekleme listeleri oluşturuluyordu. 2024 yılı itibarıyla şu an bazı modellerde olan birkaç aylık sürecin de kısalacağı kanaatindeyiz.”