REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Arılara Bile Hileyi Öğrettik!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Arılara Bile Hileyi Öğrettik!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
15 Ağustos 2017 - 14:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yazımıza, Kur’an-ı Kerim’de arı ve bal ile ilgili ayeti kerimenin meali alisini sunarak başlayalım. NAHL süresinde mealen:

 “Senin Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kuracakları kovanlardan kendine evler edin. Sonra meyvelerin hepsinden ye de, Rabbinin (sana) kolay kıldığı yollara gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir bal çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz ki bunda düşünen bir millet için, büyük bir ibret vardır” buyrulmaktadır.

Bal devşirme mevsimi içinde bulunuyoruz. Maalesef piyasaya (Pervari Balı) adı altında sürülen balın yüzde doksanı sahte. Evet, ARI adını verdiğimiz mübarek hayvana dahi hem hileyi, hem tembelliği öğrettik. Kendi tembelliğimiz yetmiyormuş gibi, Yüce ALLAH’IN vahyine muhatap olan arıyı hileye ve tembelliğe alıştırdık. Arının “hayvan mı yoksa böcek mi olduğu” tartışması devam ede dursun, ben arının İNSAN olduğu hükmüne vardım. Çünkü hile ve tembellik huyları sadece insanlarda vardır.

Arıya tembelliği ve hileyi nasıl öğrettik diye sorulursa hemen cevabını verelim. Kovanının yanına şeker şerbetini koyuyoruz. Arı da, kilometrelerce yol uçup özünü alacağı çiçek aramak yerine, kovanın yanındaki şeker şerbetini alıyor ve bal olarak işliyor. Piyasada satılan ve üzerinde “HAKİKİ PERVARİ BALI” yaftası yapıştırılmış balların çoğu, maalesef şekerli bal!

Sadece arıya mı hileyi ve tembelliği öğrettik. İnsanlarımıza da hileyi ve tembelliği öğretmedik mi! Belli gelir düzeyinin altında olan vatandaşlara YEŞİL KARTLAR dağıtılacak denilerek, vatandaşların çoğunu yalan beyana yöneltmedik mi. Çeşitli adlar altında ve sözüm ona sosyal devletin görevlerini yerine getirelim ayağıyla, milleti tembelliğe alıştırmadık mı. “Nasıl olsa devlet kömür veriyor. Makarna veriyor. Üç-beş kuruş maaş veriyor. Çalışmaya ne lüzum var!” düşüncesini vatandaşların zihinlerine sokmadık mı!

Evet insanlarımıza da, arı denilen mübarek hayvanlara da hem tembelliği hem hileyi öğreten, biz, sözde üstün zekâlılarız!

Yine de aklımın almadığı husus şu. Yüce ALLAH’IN vahyine muhatap mübarek ARI, nasıl oldu da, insanların bu oyunlarına geldi!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.