REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ARKEOLOJİK KAZILAR BU YIL DEVAM EDECEK Mİ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ARKEOLOJİK KAZILAR BU YIL DEVAM EDECEK Mİ?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
1 views
13 Şubat 2018 - 10:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Arkeolojik kazılarla 2002  yılında tanıştı ve iyi ki de tanıştı. Çünkü Siirt, 2002 yılında başlayan bu kazılara çok şey borçlu.  Açın bakın, bu tarihten önce Siirt’le ilgili olarak yayımlanan kitaplara ve il yıllıklarına, en babayiğidin bile Siirt’in bilinen tarihinin milattan önce 4-5 binli yıllara dayandığı belirtiliyor.

Oysa bugün bu kazılardan elde edilen buluntular ışığında,  göğsümüzü gere-gere iftiharla bilinen tarihimizin milattan önce 10 binli yıllara dayandığını ve Siirt’in 12.500 yıllık bu geçmişi ile dünyada yerleşik düzene geçilmiş en eski yerleşim birimlerinden biri olduğunu söyleyebiliyoruz. Yine bu kazılarda elde edilen buluntular, yalnız ilimizin değil bölgemizin tarihini de değiştirdi. Bu kazılardan önce bölgede göçebe hayatın uzun dönemler hakim olduğu ve yerleşik hayata geçişin son dönemlerde gerçekleştiği yönünde tahminlerde bulunuluyordu ve bu kazılar bu tahminin de yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Bu kazılardan elde edilen çivi yazısı ile yazılmış kil tablet, dünyanın ilk oyun taşları ve sayıları on binleri bulan çanak, çömlek, ok, mızrak, bilezik ve diğer buluntularda, ilimizde kurulacak bir müzenin bölgenin en zengin müzelerinden biri olacağının kanıtı olarak onlarla ilgilenmemizi bekliyorlar.  Halen Diyarbakır ve Batman illerindeki müzelerde bulunan ve birçoğu mahzenlerde saklanan  bu eserleri, ilimizde kurulacak bir müzede görmek en büyük dileğimizdir. Hatta Batman müzesinde sergilenen eserlerin çok büyük bir bölümünün de, Siirt’e ait eserler olduğunu söyleyebiliriz.

Değişik metallerden üretilmiş bulunan çok sayıdaki eserde, Kültür ve Turizm Bakanlığının Diyarbakır  ilinde  bulunan restorasyon merkezinde bulunuyor. Bunların restorasyonlarının tamamlanmasının ardından Siirt’e gönderilecekleri belirtiliyor.

Kısa bir özetin ardından bu olayın kahramanlarına ve bugünkü durumuna gelecek olursak. Bugüne kadar ilimizde 4 ayrı yerde kazı yapılmış durumda ve bu kazıları başlatan da Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’dur. Siirt’in bu anlamda kendisine çok şey borçlu olduğu Doç. Dr. Sağlamtimur,  bugüne kadar Türbe Höyük, Başur Höyük ve Çattepe kazılarını gerçekleştirdi ve bunlardan merkeze bağlı Çiçekyurdu Mezrasında bulunan Türbe Höyük kazısı tamamlandı. Diğer ikisi ise henüz tamamlanamadı.  Bir diğer kazı çalışması da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Necmi Karul ve ekibi tarafından Ormanardı Köyündeki Güzir Höyükte gerçekleştirildi ve bu kazıda henüz tamamlanmış durumda değil.

Yapılan bu kazılar sayesinde mevsimlikte olsa her yıl yüzün üstünde insanımız iş imkanı buldu ve  Siirt’in ekonomisine milyonlarca lira aktı. Ülkemizin ve hatta dünyanın dört bir yanından gelen öğretim üyeleri ve öğrenciler sayesinde kültürel bir etkileşim yaşandı.

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan bu kazı alanlarında son iki seneden beri çeşitli bazı nedenlerden dolayı kazı çalışmasına izin verilmiyor. Barajda su toplanmasına artık sayılı ayların kaldığı bir dönemde, bu kazı çalışmalarına izin verilmesi gerekiyor. Hatta seri bir şekilde de çalışılmasında yarar vardır. Çünkü su toplanmaya başlandığı andan itibaren  bu tarihi eserler artık suların altında kalacaklar ve bu durumda sanırım hepimizi üzer.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.