REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ARSIZLIK VE UTANMAZLIK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ARSIZLIK VE UTANMAZLIK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
14 views
19 Ağustos 2020 - 14:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yunanistan’ın sergilediği arsızlık ve utanmazlığa ABD ve Fransa destek verirken, Almanya Başbakanı Merkel’in de el altından destek verdiği söyleniyor. Yüz yıl önce Yunanistan’ı kışkırtan ülkelerden birinin İngiltere olduğuna dair tarihi bilgiyi anımsadığımdan, bu ülkelerin tümü için bazı hemşerilerim gibi; “Hepsi aynı kumaş…” diye düşündüğümün altını çiziyorum.

Dış politikamızın gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizerken, toplum olarak Doğu Akdeniz de ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin haklarından asla taviz verilmeyeceğine yönelik kararlılığımızı ifade eden söylemlerin de yürekten benimsendiğini vurgulamak isterim. Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’ın; “Yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız… Mavi Vatan’ı aynı kararlılıkla koruyacağız..” sözleri, bu kararlılığı sergileyen söylemlerden biridir.

Yunanistan ve kendisine destek veren ülkeler, mayalarının bozuk olduğunu tescil etmişlerdir. Kelime öbekleri arasında kullanılan ve farsça olan MAYA kelimesi; yaratılış ile mizaç anlamına geldiği gibi arsızlık ve utanmazlık anlamına da gelmektedir. Yıllardır halkımıza müttefik olarak ifade edilen ABD’nin hiç bir zaman gerçek bir müttefik olmadığını görmeyen göz yoktur ve bu gerçeği paylaşan bazı hemşerilerim; “Bu ülkenin çok yönlü senaryolar ürettiğini asla unutmamak gerekir.. Tek müttefiği çıkarlarıdır ve yaşama geçirdikleri Arap Baharı ile de; el atılan ülkelerde kendilerine hizmet edecek yönetimler oluşturmaktı… O halde, bu ülkeden bir an önce yakamızı sıyırmalıyız…” diyorlar.

Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan bizleri alıkoymak isteyen ülkelerin tümü hemşerilerimin belirttikleri gibi aynı kumaştır ve bu ülkeler içinde başı çeker gibi görüntü veren Fransa’ya daha çok içerliyorum. Çünkü, tarih kitaplarında yer alan bir olayı unutmuşlardır sanırım. İspanya ile yaptıkları savaşta esir düşen Fransa Kralı 1. Fransuva ve yanı sıra annesince Kanuni Sultan Süleyman’a gönderilen mektuplar, kralın özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmuştu. Bu tarihi gerçeği inkâr etmek mümkün olmadığına göre, Fransızlarda ahde vefa güzelliği yok demektir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron acaba bu tarihi olayı bilmiyor mu diye düşündüğümden hatırlatma gereğini duydum.

Bu düşünceler içinde dış politikanın mutlaka masaya yatırılması gerektiğine de önemle dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.