REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ARTAN ELİM KAZALAR…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ARTAN ELİM KAZALAR…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
17 views
27 Ocak 2018 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 2018 yılının ilk günlerinde yurdumuzun değişik yörelerinde meydana gelen elim trafik kazalarında yine birçok yurttaşımızın yaşamını yitirmesi, bu konuda alınan önlemlerin olumlu sonuç vermediği gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Trafik kazalarında başı çeken ülkeler sıralamasındayız ve bu sıfatı kazanmış olmamızın en önemli nedeni dikkatsizlik ve trafik kurallarına uymamak olsa da, akan yıllar içinde toplu taşımacılığın önemsenmemesi payı da çok büyüktür. Mevcut karayollarımız, sayıları her geçen gün artan araçları göğüsleme kapasitesinden daha da uzaklaşmaktadır. Kalkınmış ülkelerde vatandaşların %90’ı toplu taşımacılık araçlarıyla seyahat ederken bizlerde tam tersi bir oran söz konusudur. Yani vatandaşımızın ancak %10’u toplu taşımacılıktan yararlanıyor.

Nüfusumuzun artışına paralel olarak karada seyreden araç sayısının bundan böyle de artacağını ifade etmek yanlış olmaz sanırım. Gerçi, yurdumuzun bazı yörelerinde hızlı trenler ve bölünmüş yollar hizmete sokulmuştur ama, demiryolumuz en ücra köşelere uzatılmadıkça, elim kazalarda yaşanan ölümleri aşağılara çekmek mümkün olmayacaktır. Daha önceleri de fırsat buldukça önemli konuya değinirken belirttiğim gibi, feci kazalar açısından bir karayolunda 100 araç ile 1000 araç seyretmesi arasında büyük fark vardır. Kazalar; dikkatsizlik, trafik kurallarına uymama ve de denetimdeki yetersizlikten kaynaklandığına göre, bir karayolunda daha az sayıda araç seyretmesinin sağlanması önem taşımaktadır ve bunu sağlayamadıkça, arzulanan olumlu sonucun alınması mümkün değildir.

Her yıl çok sayıda insanımızı yaşamından eden elim kazaların, ekonomiye küçümsenmeyecek oranda zarar verdikleri de acı bir gerçektir.  Demiryollarının yaygınlaştırılmasına çok daha büyük oranda bütçe ayrılmaz ise, önümüzdeki yıllarda sorunun üstesinden kalkmak daha da zorlaşacak, hatta imkansızlaşacaktır. Gerçi 2018 yılı bütçemiz belirlenmiş ve onaylanmıştır ama bazı yerlerden kesinti yaparak demiryolu hizmetine aktarılabilir.

Sayın ilgililer de, elim kazalarda başı çeken ülkelerden biri olmamızda, toplu taşımacılığın akan yıllar içinde ihmal edilmesinin çok önemli payı olduğunu herkesten çok daha iyi bilirler. O halde, demiryolunu en ücra yörelere ulaştırmak için azami duyarlılığı göstermelidirler. Aksi halde, daha nice insanımız elim kazalarda yaşamını yitirmeye devam edecektir.  Oysa can, her şeyden daha önemlidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.