Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ARTIK, SOL GÖRÜŞLÜ PARTİLERİN İKTİDARA GELMELERİ ZAMANIDIR!

Türkiye’nin bir gerçeği var. Bu ülkenin vatandaşlarının en azından yüzde 60’ı (SAĞCI) olarak tabir edilen zihniyete sahip. Yüzde 40’ı ise (SOLCU) vatandaşlardan oluşur. Bu yıllardan beri böyledir. Bu sebeple genelde hep SAĞ GÖRÜŞLÜ partiler iktidarda olurlar. İktidarlar değişse bile iktidara yine SAĞCI denilen cenahtan siyasi partiler hakim olurlar.

Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarının bir özelliği vardır. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK hayatta olduğu sürece (29 Ekim 1923-10 Kasım 1938) TÜRKİYE’DE (TEK ADAM) rejimi hükümferma olmuştur. Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ebediyete intikalini müteakip silah arkadaşlarından İSMET İNÖNÜ 1950 yılına kadar (İKİNCİ ADAM) olarak göreve devam etmiştir.

14 Mayıs 1950 yılında yapılan genel seçimlerle iktidar değişmiş ve sağ iktidarlar dönemi başlamıştır. Burada bir parantez açarak hatırlatmakta yarar var. Türkiye’de 1950 öncesi seçimler neden gerçek anlamda yapılmıyordu. Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra gerçek anlamda seçimlere gidilseydi, inanın ki bu millet padişahlığa geri dönerdi. Yeni doğan çocuğa ekmek yedirilemeyeceği gibi, o yılların şartlarında gerçek anlamda demokrasi uygulansa, bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmazdı. Din bahanesi altında çıkarılan isyanlar bunun ispatıdır. Demokrasinin olgunlaşması ve cumhuriyet rejiminin benimsenmesi için radikal önlemlerin alınması zorunluydu.

14 Mayıs 1950’de yapılan ilk genel seçimden itibaren SAĞ görüşlü partilerin iktidara gelme süreçleri başlamıştır. 1950-1960 yılları arasında Menderes hükümetleri işbaşında olmuştur. 27 Mayıs 1960 darbesiyle demokrasi inkıtaa uğramış, Gürsel hükümeti kurulmuş, onu da yeni İNÖNÜ HÜKÜMETLERİ takip etmiştir. Daha sonra Adalet Partisi adı altında yine SAĞ GÖRÜŞLÜ Süleyman Demirel hükümetleri görev başına gelmiştir. Zaman-zaman yaşanan koalisyonlar döneminde SOL GÖRÜŞLÜ siyasi partiler de hükümetlerde yer almışlarsa da ağırlıklı olarak SAĞ görüşlü partiler iktidarda olmuştur. SOL Görüşlü partilerin en parlak dönemi ise ECEVİT’İN Başbakanlığı döneminde yaşanmıştır.

12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte kurulan Bülent Ulusu hükümetini, Özal’ın ANAP hükümetleri takip etmiştir. Muhtıralar ve postmodern darbelerle inkıtaa uğrayan demokrasimiz, 2002 genel seçimlerinde iktidara gelen Adalet ve kalkınma partisiyle hükümetler yine SAĞ cenahın hakimiyetine girmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ali Babacan, Bülent Arınç ve Refah partisinden kopan diğer siyasetçilerle iktidar olan bu partide de şimdi bir kopuş havası yaşanmaktadır. 20 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta ortadadır. AKP, sağ görüşlü bir siyasi parti olmaktan çok, ümmetçi bir yaklaşımla işleri yürütürken, partinin kurucuları arasında olup da bilahare dışlananların yeni parti kuracakları söylentileri giderek kuvvet kazanmaktadır. Doğrusunu söylemek gerekirse, siyasi duruşları açısından AKP Genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la, yollarını ayıran AKP’nin eski kurucuları arasında pek bir fark yoktur. Yani (HA ALİ HOCA, HA HOCA ALİ) deyimiyle özdeşleşen bir durumdur. Bu ülkede gerekli olan artık SAĞ görüşlü iktidarların SOL görüşlü iktidarlarla değişmesidir. Türkiye’yi son 70 yılda genelde SAĞ görüşlü siyasi partiler yönettiler, bırakalım, SOL görüşlü siyasi partiler iktidar olsunlar da, onları da bir görelim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER