REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ASAR-I ATİKA DEĞERİNDE BİR GAZETE: (BARTIN)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASAR-I ATİKA DEĞERİNDE BİR GAZETE: (BARTIN)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
14 views
29 Eylül 2017 - 13:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de yayınını sürdüren en eski yerel gazetelerden biri Bartın’da yayınlanan (BARTIN) GAZETESİDİR. Neredeyse Cumhuriyetle yaşıt BARTIN GAZETESİ 6 Eylül 1924 tarihinden beri kesintisiz olarak yayın hayatını sürdürmektedir. Kurucusu    Merhum İbrahim Cemal Aliş Sinop Mebusu (Milletvekili) olarak da siyasette  önemli hizmetler ifa etmiştir.

Kuruluşundan günümüze kadar 10 günlük periyotlarla yayınını sürdüren Bartın Gazete’sinin kurucu sahibi İbrahim Cemal Aliş’in 1977 yılında vefatından sonra Gazetenin sahipliğini, Genel Yayın ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğünü oğlu Esen Aliş ALİŞ yüklenmiş bulunmaktadır.

Harf devrimine kadar bütün sayıları Arapça dizilip basılan Bartın Gazetesinin, harf devriminden sonraki sayıları haliyle Türkçe harflerle basılmaya başlanmıştır.

Üniversite hayatım sebebiyle BARTIN’da 5 yıla yakın ikamet ettim. Siirt’ten sonra BARTIN adeta ikinci memleketim oldu. Bu küçük ama şirin İli çok sevdim. Özellikle sık-sık Amasra’ya giderek gerçekten bir turizm cenneti olan bu ilçenin güzelliklerini  doyasıya yaşamaya çalıştım.

Bartın’da, çok sayıda yerel gazetenin yayınlandığını, Siirt’te olduğu gibi ekonomik zorluklar yüzünden birçoğunun yayınlarını sonlandırdıklarını biliyorum. Ancak neredeyse bir asrı (94. Yıl) idrak edecek olan BARTIN GAZETESİNİN bütün ekonomik zorluklara meydan okuyarak yayınını sürdürmesinde elbette kurucusu Merhum İbrahim Cemal Aliş’in olduğu kadar, Gazetenin sahipliğini devralmış olan oğlu Sayın Esen Aliş ALİŞ’İN memlekete hizmet aşklarının payları büyüktür.

Bartın’da bulunduğum sürece gördüm ve şahit oldum ki, ON GÜNDE BİR YAYINLANAN BARTIN GAZETESİNİN YENİ SAYISINI ALIP OKUMAK İÇİN BÜTÜN BARTINLILAR ADETA BİR BEKLEYİŞ İÇİNDEYDİLER.

Bartın’ın son yüz yılının tarihi vesikası hükmünde olan BARTIN GAZETESİ, eski sayılarıyla ve sözün tam anlamıyla bir ESER-İ ATİKA hükmündedir. BARTIN’IN son yüzyıllık tarihinin aynası olan BARTIN GAZETESİ’NE VE BARTIN’DA bulunduğum süre zarfında defalarca ziyaret etmek fırsatını bulduğum bugünkü Sahibi Muhterem Ağabeyim Esen Aliş ALİŞ’E, Gazetenin 94. Yılını idrak etmesinden dolayı tebriklerimi sunuyor, DAHA NİCE YILLARA BARTIN GAZETESİ diyerek yazımı noktalıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.