Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

“ASIL BAYRAM YAPILMASI GEREKEN GÜN BU GÜNDÜR!”

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK) olarak doğduğu tarihtir. Bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının  YÜZBEŞİNCİ YILINI KUTLAYADIK. 105 yıl dile kolay! Bu aziz vatan son YÜZBEŞ YIL İÇİNDE NELER YAŞADI, NELER GÖRDÜ!

Bilindiği gibi 15 Mayıs – 21 Mayıs arası günler GENÇLİK HAFTASI olarak kutlanır. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, gençleri ne kadar önemsediğini, onlara ne kadar güvendiğini BÜYÜK NUTKU’NUN SONUNDAKİ “GENÇLİĞE HİTABESİYLE” açık bir şekilde vurgulamıştır. ATATÜRK, kurduğu Cumhuriyeti siyasilere, bürokratlara, hâkimlere, hekimlere, öğretmenlere, tüccarlara, bankerlere,  mucitlere, köylülere, esnaflara hatta POLİSE, JANDARMAYA, ORDUYA emanet etmek ihtiyacını hissetmemişken, neden, GENÇLERE EMANET ETMEK İHTİYACINI HİSSETMİŞTİR. Bunu iyi düşünmek, iyi irdelemek lâzımdır.

19 Mayıs’ın, “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanması ilk defa 1937 yılında gerçekleşmiştir. Bunun ilginç bir anısı vardır. Bu anıyı öğrenmek, en azından Bayramı kutlamak kadar önemlidir.

1936 yılında, 19 Mayıs günü Atatürk Dolmabahçe Sarayında yanında Şükrü Kaya, Ruşen Eşref, Kılıç Ali, Salih Bozok, Mehmet Seydan ve Nuri Conker’den oluşan yakın çevresiyle oturmaktadır. Yanında oturanlara sorar ve:

-Bugün, günlerden ne? der, önce içinde bulunulan günü (haftanın hangi günü ise) söylerler. Atatürk, soruları sürdürür:

-Peki, bugün ayın kaçı?

-19 Mayıs! cevabını alınca, yine sorar:

-Bugün, ne oldu, söyleyin bakalım?

Atatürk’ün yanındakilerden her biri bir başka şey söyler. Ama hiç birinin verdiği cevap, Atatürk’ün beklediği cevap değildir. Bunun üzerine Atatürk, biraz kızar gibi olur:

-Bugün, 1919 yılında, Samsun’a çıktığım gündür. Asıl Bayram yapılması gereken gün de bugündür.

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Atatürk’ün bu sözünü bir emir olarak telakki eder ve 1937 yılında, 19 Mayıs günü ilk defa Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması gerçekleştirilir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek doğum tarihi kesin olmamakla beraber, 18 Ekim 1922 tarihinde düzenlenen nüfus kayıt belgesinde 4 Ocak 1881 olarak geçmektedir. Ancak biz biliyor ve inanıyoruz ki, Mustafa Kemal’in (ATATÜRK) olarak doğuş tarihi 19 Mayıs 1919’dur.

“Orta boylu mavi gözlü buğday tenli” olarak tanımlanan Mustafa Kemal (ATATÜRK) için 18 Ekim 1922 tarihli ilk nüfus kaydında: “Balada isim ve şöhreti ve hal ve sınıfı muharrer olan Gazi Mustafa Kemal Hazretleri Devlet-i Aliyye’nin tabiiyetini haiz olup ol suretle ceride-i nüfusta mukayyet olduğunu müşir iş bu tezkere ita kılındı” ifadeleri yer almakta. Aynı belgede Mustafa Kemal’in ailesi hakkında da şu bilgiler veriliyor: “İsim ve Şöhreti: Gazi Mustafa Kemal Hazretleri Pederi ismiyle Mahall-i İkameti: Tüccardan Ali Rıza Validesi İsmiyle Mahall-i İkameti: Zübeyde Hanımefendi Tarih ve Mahall-i Veladeti: Selanik sene 1296 Bin iki yüz doksanaltı Dini: İslam Sanat ve Sıfat ve Hizmet ve İntihap Salahiyeti: Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Müteehhil ve Zevcesi Müteaddit Olup olmadığı: Mücerret” bilgilerine yer verilmektedir.

Bu bir gerçektir ki, daha önce birçok savaşlarda üstün yararlıklar göstererek şöhrete ulaşmış ve milletin gönüllerinde taht kurmuş olmasına karşılık, Mustafa Kemal’i (ATATÜRK) yapan tarih 19 Mayıs 1919’dur. Yani, vatan topraklarını düşman istilasından kurtarmak için Samsun’a ayak bastığı gündür.

Taşların bağlandığı ve itlerin salındığı ortamda, ATATÜRK’E HAKARET EDEREK PRİM YAPMAK İSTEYEN EDEPSİZLER, olabilir. Ancak Türk Gençliğinin ATALARINI sahiplenmesi karşısında bundan böyle ATATÜRK DÜŞMANLARI meydanın boş olmadığını anlayacak ve artık KÖPEKLER GİBİ HAVLAYAMAYACAKLARDIR!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER