REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ASIL HEDEFLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASIL HEDEFLERİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
16 Nisan 2018 - 15:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünyanın süper güçlerinden ABD’nin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’de belirlediği noktaları füze ile vurmasına yönelik çok yönlü değerlendirmeler yapılıyor. Bundan çok kısa bir müddet önce Başkan Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekecekleri açıklamasının mürekkebi kurumadan Suriye rejiminin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanarak katliam gerçekleştirdiği gerekçesiyle bu ülkeye yapılan hava saldırısı sonrasında ABD şimdi de  “Hedeflerimizi tamamlamadan askerlerimizi Suriye’den çekmeyeceğiz..” demeye başladı.

Komşu ülkedeki iç savaş 7. yılına girmiştir ve ABD’nin amacı Suriye halkını bir diktatörden kurtarmak olsaydı Saddam ve Kaddafi’ye yaptığı gibi Esad’ı da aynı şekilde yok edebilirdi. Ancak, ABD’nin Suriye halkını bir diktatörden kurtararak demokrasiye kavuşturma amacı yoktu ve bu coğrafyada yer alan tüm ülkeler bu gerçeği çok iyi bilmektedir. ABD’nin Suriye’de DEAŞ’la mücadele gerekçesi de ortadan kalkmış bulunuyor ve yine de Suriye’deki askerlerini hedeflerine ulaşana kadar çekmeyeceğini dile getirmesi, asıl hedeflerinin IŞİD’i yok etmek ve Suriye halkını diktatörden kurtarmak olmadığı gerçeğini bir kere daha gün ışığına kavuşturmuştur.

Haçlı ruhunun yeniden hortladığı, Irak işgal edilirken ABD başkanı tarafından dile getirilmiş, fakat İslam ülkelerinde tepki oluşmaması için “sürçü lisan” gerekçesine sığınılmıştı. ABD gibi “süper güç” olarak ifade edilen Rusya, bölgemizdeki alanda söz sahibi olmanın hesabı içinde bir tutum sergiliyor ve Esad rejiminin devamını bu nedenle tercih ederek İran’la birlikte hareket etmeyi uygun gördükten sonraki süreçte, uçağını düşüren ülkemiz ile de ilişkilerini yaygınlaştırmayı uygun mütalaa etmiştir.

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği füze saldırısına İran gibi Rusya da tepki gösterdi, ancak; bu iki gücün birbirleriyle savaşmayı göze almaları ihtimali zayıftır. Şayet ABD bu noktada dikkatli olmasaydı, Rusya’nın Suriye’deki bazı üslerini de hedef alabilirdi. Tüm emperyal güçlerin tek hedefi, başka ülkelerin zenginliklerine konmaktır ve bunu gerçekleştirmek için binlerce insanın ölmesine, göç etmesine ve perişan olmasına aldırış etmezler.

Ortadoğu üzerinde çok büyük oyunlar oynanıyor ve bölgede yaşayan ülkelerin bu oyunları görmemesi mümkün değildir. Gerçek bu olmakla birlikte bazı ülkeler; emperyal güçlerin yanında yer alarak kendilerine destek veriyorlar. Zaten, onların bölgemizde istedikleri gibi at oynatabilmelerinin en önemli nedenlerinden biri aldıkları bu destektir. Suriye’deki gelişmelerin yedinci yılına ulaşmışken bir siyasi çözüm üretilmemesi, değişik hesapların bir sonucudur ve bundan böyle yeni senaryoların devreye sokulacağı muhakkak olduğuna göre, çok dikkatli olmak gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.