REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ASIL HEDEFTEN UZAK AMA İŞSİZLİĞİ AŞAĞIYA ÇEKİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASIL HEDEFTEN UZAK AMA İŞSİZLİĞİ AŞAĞIYA ÇEKİYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
01 Haziran 2018 - 14:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda inşaat sektörünün hareketlenmesi, başka sektörlerin de canlılık yaşamasına vesile oldu ve ekmeklerini inşaat sektöründen kazanan işçiler de rahatladılar. Sektörde yaşanan hareketlilik olmasaydı, işsiz vatandaşlarımızın sayısı çok daha fazla  orana ulaşacaktı derken, sektörün şu anki durumundan da söz etmek isterim.

Dar gelirli vatandaşları “Kira öder gibi konut sahibi kılmak” gayesiyle önemsenen inşaat sektöründeki canlılığın daha da büyümesi için alınan önlemlerden biri, tapu harçlarının bir müddet için aşağılara çekilmesidir ve Resmi Gazetede yayımlanan bu konudaki karara göre uygulama 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Böyle bir uygulama sayesinde inşaat sektörünü canlandırma hedefi güdülürken, bunun süreklilik arz etmeyecek olması eleştirilere yol açmaktadır.

Yaklaşık 200 sektörü daha ilgilendiren inşaat sektörünün canlanmasını sağlamaya yönelik önlem almak, şüphesiz isabetlidir, ancak; ifade edildiği gibi “Dar gelirli vatandaşları kira öder gibi ev sahibi kılma” hedefini gerçekleştirmekten uzak kalmaktadır. Konut sahibi olmayan işsiz vatandaşlarımızın, bu konutlardan edinmeyi akıllarının köşesinden geçirmeleri  zaten söz konusu değil ve asgari ücretliler ile onlardan daha düşük ücretle çalışanlar ise, çift maaş sahibi olsalar bile mübrem ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorlar ki sözü edilen konutlardan edinebilsinler!.. Faizlerdeki artışın konut satışlarını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor ama, konutlardan alan vatandaşlarımızın dar gelirli olmadıklarına muhakkak gözüyle baktığım için bu görüşe katılmadığımı vurgulamak isterim. İstisnalar dışında TOKİ’nin yaptığı konutlardan imkanı olanlar yararlanmaktadır. (Alayım da değerlensin) ya da “Kiraya vereyim de bir ek gelirim olsun” düşüncesiyle alıcı bulan konutlara, bundan böyle de imkanı olan vatandaşlarımız talip olacaklardır ve bu nedenle konut satışlarında bir azalma olmayacaktır sanırım.

Vurgulamaya çalıştığım; sayısız sektörlere fayda tevlit eden inşaat sektöründe canlılığın devam etmesi durumunun,  işsizliğin aşağılara çekilmesinde önemli bir faktör olduğudur. Diğer belirtmek istediğim gerçek ise; ifade edildiği gibi dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi konut sahibi kılmadığıdır. Yani inşaat sektöründe dar gelirliyi kira öder gibi konut sahibi kılma hedefi gerçekleşmiyor ama, işsizliğin aşağılara çekilmesine önemli bir katkı sunuyor. Bu nedenle inşaat sektöründeki canlılığın artarak devam etmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.