REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ASRIN NİMETİ DOĞALGAZ TİLLO’YA  ULAŞTI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASRIN NİMETİ DOĞALGAZ TİLLO’YA  ULAŞTI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
15 Aralık 2017 - 12:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Arapça deyimiyle bizden öncekiler söylenmedik hiçbir şey bırakmamışlar. O söylemleri hatırlamak, bize yol gösterici olmak adına yeterlidir çünkü, her bir deyim veya atasözünün bir veya birden çok mesaj içerme özelliği var.

Söyledikleri deyimlerden  bir tanesi de, “Gözümüz her gün yeni bir şey görüyor” anlamına gelen “aynne kıl yom ıt tış şı ijdit” anlamına gelen deyimdir. Evlerin  şöminelerle ısıtıldıkları dönemleri hatırlamıyorum. Ama soba ve mangallarla ısıtıldığı günleri dün gibi hatırlıyorum. Odunları saçtan imal edilmiş sobalara atardık, alevleri geçince de ateşini alır mangallara koyardık ve mangalları da odanın ortasına koyar her bir tarafından ısınmasını sağlardık.

Odun temini zahmetli ve pahalı bir şeydi ve aile bütçelerini en fazla sarsan konulardan biriydi çünkü bütün bir kışın odununu yazın son günlerinde veya sonbaharda temin etmeniz gerekiyordu. Geç kaldığınızda kuru odun bulamaz ve bir türlü tutuşturamadığınız yaş odunlarla yetinmek zorunda kalırdınız. Odunlar peşin parayla satılıyordu ve iki şekilde sağlanıyordu. Kimileri daha çok ince  dallardan oluşan ve köylülerin hayvan sırtında kente getirdikleri  odunları tercih ederken kimileri de Orman İşletmesinden odununu temin ederdi.

Sonra 1960’lı yılların ortasında kömür kullanımı başladı ve gözümüz yeni bir şey görmüştü. Önce o dönemlerde yalnızca  resmi kurumlarda bulunan kaloriferler, kömürle yakılmaya başlandı. Yaklaşık 810 yıl sonra da kömür sobaları evlerimize girdi, çeşit-çeşit ve boy-boy. Saçtan imal edilen sobaları ve ağırlıklı olarak bakır mangalları terk ettik. Derken, ağırlıklı olarak kaloriferli evlerde oturmaya başladık.

Dedik ya atalarımız gözümüz  her gün yeni bir şey görüyor derler diye. İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerdeki havagazıyla ısınmaya  imrenirken bir de baktık ki doğalgaz diye daha üstün ve daha kaliteli ve daha az hava kirliliğine yol açan bir yakıta kavuşmuşuz. Doğalgazın geleceği müjdesini aldıktan sonra aylarca gerçekleşmesini dört gözle bekledik.

4-5 yılda kent merkezinin önemli bir bölümü doğalgazla tanıştı. Evet, gözümüz yeni bir şey görmüştü. Artık ısınma ihtiyaçlarını da yemek pişirmelerini de doğal gazla sağlamaya başlamıştık. Doğalgaz hattı kentin diğer mahallelerine doğru yayılırken ilçelerimiz de bu asrın nimetinden yararlanmaya başladı.

Önce Kurtalan ilçemiz kavuştu doğalgaza. En büyük ilçe olarak, bir anlamda abi ilçe olarak bunu hak ediyordu.  Ardından sıra en küçük ilçeye Tillo’ya geldi. Tillo’da doğalgaza kavuştu.  Doğalgaz Tillo’ya ve Tillo’lulara hayırlı olsun.

Darısı en uzak  ilçemiz olan Pervari dahil olmak üzere  bütün ilçelerimize ve beldelerimize diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.