REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ASTANA GÖRÜŞMELERİ VE ABD ZİYARETİ… 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ASTANA GÖRÜŞMELERİ VE ABD ZİYARETİ… 
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
01 Kasım 2017 - 12:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye ile ilgili konuların görüşüldüğü Astana’daki toplantılardan yedincisinin, içinde bulunduğumuz ayın ortalarında gerçekleşebileceği belirtilirken, Sovyetler Birliği’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt temsilcileri de “Suriye Hakları Kongresine” davet ettiği iddia ediliyor. Bilindiği gibi, aramızdaki soğukluğun giderilmesinden sonra Rusya’yla daha sıkı bir işbirliğine girdik ve Suriye’deki duruma çözüm üretmek gayesiyle, Türkiye, Rusya ve İran, garantör devletler olarak Astana’daki toplantılara katılmaktadırlar. Rejim ve rejim muhaliflerinin de  iştirak  ettiği toplantıları; ABD, Birleşmiş Milletler ve Ürdün’ün temsilcileri ise gözlemci olarak izliyorlar.

Suriye konusunda bir çözüm üretilebilecek mi, üretilirse nasıl bir mutabakat sağlanacak bilinmiyor ama, böyle bir mutabakatın sağlanabilmesi için ABD’nin de uzlaşılacak formülü benimsemesi gerektiğinden söz edilmektedir ve bu görüşe katıldığımı belirtmek isterim. Vize krizi yaşadığımız ABD; FETÖ elebaşının iade edilmesi talebimizi dikkate almazken, ülkemiz yönetimince terör olarak ifade edilen Suriye’deki bazı gruplara silah yardımını da sürdürüyor ve bu ülkeyle aramızda başka sorunlar da bulunmaktadır.

Müttefiklikle bağdaşmayan bir tutum içinde olduğu ilgililerimizce belirtilen ABD yönetimine, halkımızın tepkisi en yüksek düzeye ulaşmış bulunuyor ve bu nedenle söz konusu müttefikliğin bundan sonraki seyri merak edilmektedir.  ABD’nin Rusya ile olan yakınlaşmamızdan hoşnut olmadığı ne kadar muhakkak ise, Rusya ile yaygınlaştırılmakta olan işbirliğinden vazgeçilmesi durumunun da aynı şekilde hoşnut karşılanmayacağı kesindir. Bu gerçeğin altını çizdikten sonra, “Süper güçler” olarak tanımlanan her iki ülkenin, Ortadoğu’da çıkarları için koşuştururken birbirlerine zarar vermeyecekleri görüşlerinin paylaşıldığına da dikkat çekmek isterim.

Başbakanımız Binali Yıldırım, 7-11 Kasım tarihleri arasında ABD’de olacak ve bu birkaç günlük ziyareti esnasında kuvvetle muhtemel ülkelerimiz arasındaki soğukluğun giderilmesi arayışları içine girecek. Astana’daki 7. görüşmeye, iddia edildiği gibi Suriye’nin kuzeyindeki Kürt temsilcilerin katılması durumunda nasıl bir sonuç alınacak ve Başbakanımız Yıldırım 8-11 Kasım tarihlerinde ABD’yi ziyaret ettiği taktirde nasıl netice alacak, kamu oyumuzca merak edilmektedir. Bölgedeki gelişmelerde maddi açıdan en büyük zararı gören ülkelerden biriyiz ve halen de zarar görmeye devam etmekteyiz. Bu bakımdan, önemli sorunlara bir an önce çözüm üretilmesi, bizleri rahatlatacaktır ve halkımız, bölgedeki gelişmeleri dikkatle takip ediyor.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.