REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ATA’MIZIN DÖNEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATA’MIZIN DÖNEMİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2 views
18 Mayıs 2018 - 14:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yarın  milli bayramlarımızdan biri olan ve aziz önderimiz tarafından gençliğe armağan edilen Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 99’uncu yıldönümüdür. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da start verdiği istiklal mücadelesinde ulaşılan zaferi tarihe altın harflerle nakşeden önder Atatürk, halifeliği elinin tersiyle itmiş ve yeni kurduğu Türkiye’yi “fazilet rejimi” diye  ifade edilen en ideal halk idaresi Cumhuriyete kavuşturmuş ve savaştan çıkan bir ülke olmamıza rağmen, döneminde çok önemli hizmetler gerçekleştirerek muasır medeniyete ulaşılmasını hedeflemişti.

Tam bağımsızlık ilkeleri içinde en önemlisinin ekonomik bağımsızlık olduğunu çok iyi bilen Kurtuluş Savaşımızın mimarı Atatürk, ülkemizin tüm borçlarını tasfiye ettikten sonra, düzenlediği iktisat kongrelerinde üretimi arttırmaya yönelik önlemleri hayata geçirmiş ve ne yazık ki döneminde kurulan güzelim tesisler, daha sonra siyasilerin arpalıkları haline dönüştürüldükleri için devletin sırtında kambur teşkil etmeye başladıklarından aralarında bulunan “Altın yumurtlayan tavuklar” bile birkaç kuruşa elden çıkarılmıştır ve sanırım elden çıkarılan aynı tesisler yeniden kurulmak istenirse satıldıkları fiyatların 10 katı ve hatta daha fazlasına ihtiyaç duyulacaktır.

Bir milli bayramımızı daha idrak edeceğimiz 19 Mayıs’ta, anlamlı bayramı gençliğe emanet eden yüce önderin anlatıla gelen dönemini anımsadığımdan, Liramızın ne denli küçüldüğünden duyduğum derin üzüntüyü bir kere daha dillendirme gereğini duydum. O’nun döneminde bir liramız ABD’nin dolarından daha değerliydi, 80 kuruşumuz onların bir dolarına tekabül ediyordu. Savaştan çıkmış yoksul bir devlet olmamıza rağmen paramız yine de pula dönüşmemiş, değerini korumuştu. Peki nasıl başarılmıştı bu?.. O dönemde, özellikle başka ülkelerden borçlanmamaya dikkat ediliyor, denk bütçe düzenleniyor ve kaynağı bulunmayan hiçbir yatırım yapılmıyordu. Açılan sayısız tesislerle üretime önem verilmişti ve hiçbir devlet kurumunda israfa ve savurganlığa geçit verilmiyordu. Atatürk döneminden sonra ülkeyi yönetme şansı bulanlar aynı duyarlılığı gösterseydiler, ülkemiz işaret edilen muasır medeniyet düzeyini yakalayarak “Kalkınan devletler” safındaki yerini alacaktı. Ne var ki gereken duyarlılık gösterilmedi ve son yıllarda liramızdan altı sıfır atılmasına rağmen günümüzde Dolar, 4,50 TL seviyesine ulaşmak üzeredir, hatta ulaştığına da tanık olduk. Bayramın emanetçileri gençlerimizin çoğu işsiz, ithalatımız ihracatımızın iki katı, kaynak aranmaksızın yapılan harcamalar ve tüm kurumlarımızda lüks ve savurganlıklar söz konusudur.

Yüce önderin gençlere emanet ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, gelmiş olduğumuz noktalar nedeniyle derin üzüntü duymamak imkansızdır. Ancak, yüce önderin Gençliğe Hitabesi’nde belirttiği gibi, gençliğimiz ve ulusumuz tüm olumsuzlukları aşacak güce ve azme sahiptir. İçinde bulunduğumuz koşullar üzücü olsa da, bayramı yine de coşkuyla kutlayacağız. Kutlu olsun!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.