Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ATATÜRK, EMEKLİLER GÜNÜ VE EMEKLİLERİN HAL-İ PÜR MELÂLİ!!!

Bilindiği gibi her yıl 28 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arası günler EMEKLİLER HAFTASI, Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran ise EMEKLİLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Bu tarihlerde Emekliler Platformu ve dernekleri tarafından toplantılar düzenlenmekte, yaşanan ekonomik sıkıntılara vurgu yapılarak ilgililerin ve yetkililerin dikkatlerinin çekilmesine çalışılmaktadır. Hayatlarının en verimli çağlarını çalışarak geçiren emekliler, bu dinlenme dönemlerinde haklı olarak sağlıklı, huzurlu ve refah içinde bir hayat sürmek istiyorlar ama gelin görün ki, keyifli bir hayat sürmek yerine sürünüyorlar.       Ülkemizde emekliler üç temel kola ayrılırlar. Memur emeklileri, Sosyal Sigortalar kurumundan emekli olanlar ve BAĞ_KUR emeklileri. Maalesef, Türkiye’de emeklilerin yüzde 70’ine yakın bölümü, geçim zorlukları nedeniyle hem de çok zor koşullar altında çalışmak zorunda kalmakta, böylece iki yakalarını bir araya getirmenin uğraşı içine girmektedirler. Avrupalı bir emekli, emekli maaşıyla tatil yaparak dünyayı gezmek şansına sahip iken, Türkiye’deki emekli çalışmak, çalışmak ve yine de çalışmak zorunda bırakılmaktadır.

Evet, Türkiye Cumhuriyetinin Banisi (Kurucusu) Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN EMEKLİ OLDUĞU GÜNÜN HAFTASI, EMEKLİLER HAFTASI OLARAK KUTLANIR. Şu işe bakınız ki, bu hafta, günümüzde tam da memurların Temmuz ayı zammının ne kadar olacağını bekledikleri haftaya denk gelmektedir. Yani Emeklilerimiz, (Temmuz ayında maaşımıza ne kadar zam gelecek) beklentisi içinde EMEKLİLER HAFTASINI kutluyorlar.

Resmi kayıtlardaki belgelere göre Atatürk, 28 Haziran 1927’de emeklilik dilekçesini veriyor ve 30 Haziran 1927 tarihi itibariyle kendisine 5 bin kuruş (50 lira) emekli maaşı bağlanıyor. Ata’ya, ayrıca 15 bin kuruş (150 lira) da Mareşal maaşı bağlanıyor.

Peki, ATATÜRK’ÜN, emekliler için irad ettiği vecize mahiyetindeki söyleminden haberiniz var mı. O büyük insan emekliler için “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken, bütün kuvveti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” demekle kalmamış, hayatta olduğu süre zarfında, emeklilere en iyi imkânların sunulmasının gayreti içinde olmuştur.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN emeklilik kimlik bilgileri arasında yer alan bilgilerden rütbesinin mareşal olduğu, 1317 sicil numarası ile 1315’te piyade olarak Ordu’da çalışmaya başladığı, 17 Aralık 1317’de teğmen, 22 Kasım 1318’te üsteğmen, 29 Aralık 1320’de yüzbaşı, 7 Haziran 1323’te kıdemli yüzbaşı (kolağası), 14 Kasım 1327’de binbaşı, 16 Nisan 1329’da yarbay, 19 Mayıs 1331’de albay, 19 Mart 1332’de tümgeneral (mirliva), 19 Eylül 1337’de (1921) Mareşal rütbesine ulaştığı anlaşılmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal imzasıyla, emeklilik dilekçesini o zamanki adı Müdafai Milliye Vekaleti olan Milli Savunma Bakanlığı’na 28.6.1927’de veren ATATÜRK. dilekçesine 15 kuruşluk pul yapıştırmayı da ihmal etmemiş.

Atatürk’ün emekli olduğuna ilişkin 30.6.1927 tarihli kararnamenin altında ‘Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal’, ‘Başvekil İsmet’, ‘Müdafai Milliye Vekili Recep’ imzaları ile ‘Aslına mutabık’ olduğuna ilişkin tarih, Başvekalet Mührü ve imzası var.

Mustafa Kemal’in (ATATÜRK) emeklilik belgelerine göre, emeklilik hesabı yapılırken; 1 Mart 1315-30 Haziran 1927 tarihleri arasında 28 sene 3 ay 29 gün fiili hizmeti, 2 yıl İtalyan Harbi zammı, 1 yıl Balkan Harbi zammı, 5 yıl Büyük Taarruz zammı, 5 yıl da İstiklal Harbi zammı dikkate alınmıştır.

Acaba, Mustafa Kemal ATATÜRK kalkıp da emeklilerin bugün içine düşürüldükleri duruma bir baksa ve hal-i pür melâllerini görse ne derdi…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER