REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ATATÜRK, NEDEN HİÇ YURT DIŞINA ÇIKMADI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATATÜRK, NEDEN HİÇ YURT DIŞINA ÇIKMADI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
1.115 views
07 Kasım 2017 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 Kasım 2017 Cuma günü ebediyete intikalinin 79. Yılında etkinliklerle anacağımız Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK 29 Ekim 1923 tarihinden, vefat ettiği 10 Kasım 1938 yılına kadar en uzun süre Cumhurbaşkanlığı yapmasına karşılık hiç yurt dışına çıkmadı. Oysa birçok ülkelerden davetler alıyor ve birçok ülkelerin Cumhurbaşkanları, Kralları, Başbakanları, komutanları tarafından ziyaret ediliyordu.

Atatürk’ün, Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı 15 yıllık süre zarfında hiçbir ülkeyi ziyaret etmemesi gayet dikkat çekicidir ve aslında düşünülürse, kendisinden sonra gelecek haleflerine anlamlı bir mesajdır. Atatürk’ün bu tutumu (Taş durduğu yerde ağır) esprisini anımsatmaktadır. Ayrıca, Atatürk’ün, kendisini ziyaret etmek isteyenlerle ilgili bir taktik uyguladığı rivayet edilir. Ziyaretçilerini, kendisi karşılamaz, diğer yetkililer tarafından karşılanıp görüşmenin yapılacağı salona götürülüp oturtulduklarından sonra, gelir, böylece, kendisi misafirlerin önüne kalkmaz, misafirler önünde kalkmak durumunda kalırlardı!

Böyle bir yazıyı yazmak nerden icap etti derseniz, açıklayayım. ABD’li yetkililerle    görüşebilmek için adeta takla atanlara bakıyoruz da, onlarla, Atatürk arasındaki bariz farkı görüyoruz. Başka ülke başkanlarının ayaklarına gitmeyen, kendi ayağına getiren, bir ATATÜRK’LE, başka ülke liderleriyle görüşebilmek uğruna takla atanlar!

ATATÜRK, bunu kibirli oluşundan değil, Türk Milletinin onur meselesi kabul ettiğinden dolayı yapmaktaydı. Milletinin onurunu korumak adına böyle davranıyordu. Yoksa aynı ATATÜRK’ÜN, kendisini ziyaret eden gerçek din adamlarının önlerinde saygıyla ayağa kalktığına bizzat şahit olanlardan duyduk. Ziyareti sırasında Atatürk’ün önünde saygıyla kalktığı zatlardan biri de Siirt mebusu Halil Hulki Aydın’dı. Soyadı gibi AYDIN BİR DİN ADAMI OLAN HALİL HULKİ, KENDİSİNİ ZİYARET ETTİĞİDE ATATÜRK SAYGIYLA AYAĞA KALKAR:

-Hoş geldin, Hocam! diye karşılardı.

Atatürk olmak bu yüzden zor, hatta imkânsızdır!

SİİRTLİNİN TEŞEKKÜR BORCU!

Bir resmi kurum için yerel olarak yapılan hizmetli alımı sınavlarına katılan Siirtli, yazılıda 90 puan alarak birinci olmuş, ancak, iş sözlüye gelince, kurum amirinin kendi adamını kayırması sonucu işe alınmamış.

Bu duruma üzülen Siirtli, ufak bir sermayeyle, iş hayatına atılmış. “Yüce Allah da yürü ya kulum!” deyince, kısa bir zaman zarfında holdingleşmiş. Yüzlerce kişiye iş verir hale gelmiş.

Bu sıralarda, sözlüde eleyerek onu işe almayan iş yerinin müdürü de emekli olmuş. Emekli maaşıyla geçinemeyeceği için, ek iş yapmak üzere sahibinin Siirtli olduğunu duyduğu holdinge giderek, iş talebinde bulunmuş. Kendisi, holding sahibinin, bir zamanlar hakkını yiyerek işe almadığı genç olduğunu bilmiyormuş amma, artık holding patronu olan Siirtli genç onu çok iyi tanıyormuş. Görüşme talebini kabul ederek güler yüzle karşılamış. Oturtarak hasbıhal etmiş. İş talebini de kabul ettiğini şu sözleriyle açıklamış:

-Seni işe alıyorum. Pozisyonuna uygun bir iş verilmesini söyleyeceğim. Çünkü sen, haberin olmadan bana çok büyük bir iyilik yapmışsın. Bunun karşılığını ödemem lâzım!

Siirtli emekli şaşırmış:

-Benim, size ne gibi bir iyiliğim olmuş olabilir ki? diye soracak olmuş. Holding sahibi Siirtli:

-Filan tarihte, sen, falan dairenin müdürüyken, müdürlüğünüzde bir odacılık (yardımcı hizmet) sınavı açılmıştı. Ben, yazılıdan 90 puan alarak birinci olmuştum amma, sözlüde bana düşük not vererek beni kazandırmadın. Kendi adamını aldın. İşte, bana yaptığın büyük hizmet budur. Eğer beni kazandırsaydın, büyük bir ihtimâlle, şimdi o dairede odacı olarak çalışıyor olacaktım. Bundan daha büyük iyilik mi olur!

İş için müracaat eden emeklinin, başına kaynar sular dökülür gibi olmuş amma, holding sahibi, ona gerçekten pozisyonuna uygun bir iş vererek, yüksek bir maaşa bağlamış…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.