Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ATATÜRK SEVGİSİ İLE İLGİLİ BİR SİİRT ANEKDOTU

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta oynanacakken ATATÜRK SEVGİSİNİN iptal ettirdiği Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, bize Siirt’te yaşanmış  ATATÜRK SEVGİSİNİ yansıtan bir anekdotu anımsattı. Anekdot şu:

Bir Siirtli ticaret hayatına atılarak iş yeri açmış. İş yerinde misafirlerini ağırlayacağı   yazıhane bölümündeki fonun üzerine bir de ATATÜRK portresi koymuş. Kendisini tebrike gelen softa takımından bir iş adamı, ATATÜRK’ün portresini görünce feverana gelerek:

-Aman bu portreyi hemen kaldır, iş yerinin bereketi kaçar! demiş, bunun üzerine muhatabı:

-Neden? diye sorunca da, bilgiç bir edayla cevap vermiş:

-Fotoğraf asılı olan yerlere melekler girmez de ondan!

Arkadaşının bu telkininin tesiri altında kalan yeni yetme tüccar da (Ne olur, ne olmaz, ticarethanemin bereketi kaçmazsın!) düşüncesiyle portreyi indirmiş.

Gel zaman, git zaman, yeni yetme tüccar, kıdemli tüccar arkadaşının ziyaretine gitmiş. Bir de bakmış ki, yazıhanesindeki fonun üzerinde bir portre. Portrede bir değil, 10’a yakın cübbeli, sarıklı zevatların fotoğrafları yer alıyor. Dayanamayarak sormuş:

-Hani sen, “fotoğraf asılı olan yere melekler girmez” diyordun. Senin fonun üstüne astığın portrede bir değil, ondan fazla zatın fotoğrafı var…

Muhatabı cevap vermiş:

-Ama bu farklı. Bu fotoğraflardaki zevatlar tarikat şeyhleri…

Zaten, ATATÜRK’ÜN portresini içine sinmediği halde indirmiş olan yeni yetme tüccar:

-Benim de ŞEYHİM (büyüğüm anlamında) ATATÜRK’TÜR. Emin ol, şimdi gidip indirdiğim portreyi tekrar yerine asacağım demiş ve dediğini de yapmış.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER