Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ATATÜRK VE FATİH!

Doğa katliamının zirveye ulaştığı günümüzde, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğaya verdiği önemi vurgulamak açısından Yalova’daki ‘YÜRÜYEN KÖŞK’ün inanılmaz öyküsünü anımsatmak istedik.

Atatürk, 19 Ağustos 1929 günü Ertuğrul Yatı ile Yalova’ya gider. Amacı, kenti kasıp kavuran amansız sıtma hastalığını yerinde görmektir. Yalova ve Termal’de gereken incelemeyi yaptıktan sonra yatıyla İstanbul’a dönmek üzere yola çıkar. Yalova açıklarından seyrederken gözleri bir ulu çınara takılır. Hemen karaya çıkar. Gölgesinde bir süre dinlendiği bu ulu çınardan çok etkilenir ve kendisine burada bir ev yapılmasını emreder.

Yalova Sahilinde, bugün Atatürk tarafından kurulan Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma tesisleri içinde dörtgen planlı, iki katlı ve ahşaptan mütevazi bir Köşk yapılır. İnşaat 12 Eylül 1929 tarihinde 22 günde tamamlanır.

Atatürk 1930 yılında bir gün sahildeki köşke geldiğinde, bahçıvanın ağacın bir dalını kesmekte olduğunu görür, sebebini sorar.

Bahçıvan cevap verir:

-Paşam, bu dallar çatıya zarar vermektedir, der!

Bunun üzerine Atatürk:

-O dal kalacak, köşk gidecek! diyerek, bahçıvanın dalı kesmesini engeller.

Atatürk’ün bu emrinin ne anlama geldiğini bilahare Bahçıvan şöyle anlatır:

-Gazi Paşa’nın emriyle İstanbul’dan getirilen bir teknik ekip, 08.08.1930 tarihinde üç gün içinde Atatürk Köşkünü raylar üzerinde 4 metre 80 santim doğuya kaydırdılar. Köşkün yaklaşık 5 metre kaydırıldığı bu çalışmalar sırasında, Gazi Paşa’nın yanında Kız Kardeşi Makbule Atadan, Vali Vekili Muhittin Üstündağ ve gazeteciler de vardı. Gazi Paşa, çalışmaları bizzat baştan sona kadar tekip etti.

Şüphesiz, bu eylemiyle ATATÜRK  bütün insanlığa doğa sevgisini, çevre bilincini ve teknolojik beceriyi bir arada göstermeyi amaçlamıştır.

Afet İnan hatıralarında Ulu Çınar için:

“Atatürk’ün hayatını değiştiren Ağaç” ifadesini kullanmıştır.

Gerçek adı “MİLLET KÖŞKÜ” olan binaya halk daha sonra “YÜRÜYEN KÖŞK” adını vermiştir.

Şu anda bu yapı bir doğa ve çevre sembolü olarak dimdik ayakta olup Yalova’nın en önemli turistik yörelerinden biridir. Günümüzde müze olarak kullanılan Köşk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk halkına bağışlanmıştır. Köşk 17 Ağustos 1999’da yaşanan ve özellikle Yalova’da büyük yıkımlara yol açan depremden etkilenmeyen çok az sayıdaki yapılardan biri olmuştur, sapsağlam ayaktadır.

Evet, Atatürk’ün kesilmemesi için köşkü kaydırdığı Çınar Ağacı da 4 asırdır, dimdik ayakta kalmağa devam etmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan tespitlerde ülkemizin en önemli 4 ağacı arasında yer almaktadır.

İşte, ATATÜRK’ÜN DOĞA SEVGİSİNİN EN BARİZ KANITI BUDUR. Bu arada Fatih Sultan Muhammed Han’ın bir özdeyişini de anımsatalım:

-AĞACIMDAN BİR DAL KESENİN, BAŞINI KESERİM.

İşte ATATÜRK, İŞTE FATİH. Aradaki benzerliğe dikkat edelim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER