REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ATATÜRK VE GAZİLER GÜNÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATATÜRK VE GAZİLER GÜNÜ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
12 views
17 Eylül 2018 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

19 Eylül günleri (Gaziler Günü) olarak kutlanır. Gaziler günü, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, Şehrimizde de etkinliklerle kutlanacak. Doğrusunu isterseniz, bu gaziler gününde gönlümde müthiş bir burukluk var. Milletçe şehitlerimize, gazilerimize ve bunların ana membaı olan kahraman ordumuza her zaman için saygımız büyüktür. Ne zaman ki terör hortladı, özellikle bölgemizde yaşayan bazı vatandaşlarımıza bir haller oldu. Öyle ki, artık kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bile saymıyor ve silâhlı kuvvetlerimize adeta müstevli ordusu gözüyle bakıyorlar. Maalesef, Bölgemizin bir kısım gençlerinin ve çocuklarının içlerine, Türk Ordusuna karşı açık bir şekilde nefret tohumları ekilmiştir. Ekilen bu nefret tohumlarının yer-yer tuttukları çeşitli olaylarda hemen su yüzüne çıkmaktadır.

Bu millet ki, bin yıldan beri birlik ve beraberlik içindeydi. Aziz vatanımızın birlik ve bütünlüğü için omuz-omuza savaşmış şehitler, gaziler vermişti. Şimdi, öyle bir duruma gelindi ki “Senin şehidin, benim şehidim; senin gazin, benim gazim!” denilir hallere düşüldü. Aslında bir tek millet olan ve tanımlamak gerekirse rengine, dinine, diline, ırkına bakılmaksızın bu cennet vatanda yaşayan ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI olarak tanımlanan 81 milyon insanımız, dış tahriklerin ve iç ihanet odaklarının etkisiyle birbirilerine düşman hale getirilmişlerdir.

Şunu da belirtelim ki 19 Eylül’ün (Gaziler Günü) ilan edilmesi lalettayin bir tarih değildir. 23 Nisan 1920′de Ankara’da TBMM’nin açılması yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’ni müjdeliyordu. Bu arada TBMM’nin kurulmasından sonra Anadolu’daki Milli Mücadele hareketi daha organize bir şekilde örgütlenmeye başlamıştı. Bununla birlikte düzenli ordu da kurulmuş Batı Cephesi’nde İsmet Paşa komutasında Yunanlılara karşı I. İnönü ve II. İnönü Zaferleri de kazanılmıştı. Tarihe Türk milletinin yeniden diriliş ve Anadolu coğrafyasında var oluş savaşı olarak kazınan Sakarya Savaşı tam ismiyle Sakarya Meydan Muharebesi Mustafa Kemal’in komutasında: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.” Emrinden sonra büyük bir zaferle neticelenmişti. İşte bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasından yani Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921′de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiştir.

Yüreklerimiz buruk bile olsa yine de Gazi Mustafa KEMAL PAŞA’ya (ATATÜRK) 19 Eylül 1921 tarihinde Meclis-i Mebusan (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından MAREŞALLIK rütbesi ve GAZİLİK unvanının verildiği gün olması sebebiyle 1983 yılından beri kutlanan (GAZİLER GÜNÜ) bütün kahraman gazilerimize kutlu ve mutlu olsun, diyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.