REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“ATATÜRK’LE KALIN, CUMHURİYETLE KALIN, HOŞÇAKALIN”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“ATATÜRK’LE KALIN, CUMHURİYETLE KALIN, HOŞÇAKALIN”
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
19 views
14 Ekim 2019 - 13:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devlet Sanatçısı unvanı elinden alınan, ancak, sanatıyla milletin kalbinde taht kurmuş olan büyük tiyatro sanatçısı Levent Kırca’yı 2015 yılının 12 Ekim günü kaybetmiştik. Levent Kırca’nın 67 yaşında, verimli bir çağında hayata veda etmesi, bütün sevenleri tarafından elbette büyük bir üzüntüyle karşılanmıştı.

12 Ekim 2015 pazartesi günü vefat eden ve 13 Ekim Salı günü defnedilen büyük sanatçı, giderken de çok önemli bir mesaj vermeyi ihmal etmemişti. Son mesajı üç cümleden oluşuyordu amma, sayfalar dolusu açıklaması yapılacak bir mesajdı!

Kırca’nın dar-ı dünyadan, dar-ı ukbaya göç ederken verdiği üç cümlelik mesaj şuydu:

ATATÜRK’LE KALIN,

CUMHURİYETLE KALIN,

HOŞÇAKALIN…

Bu üç satırlık veda, sözün tam anlamıyla Levent Kırca’ya yakışan çok anlamlı bir mesajdı.

Türkiye Cumhuriyeti olarak Atatürk’ün yolundan sapmanın zararlarını hep birlikte yaşıyoruz. Büyük önderin sadece (Yurtta Sulh, Cihanda Sulh) ilkesini uygulasaydık, hiç bu hallere düşer miydik.

Evet, bu ülkenin birlik ve beraberliğini istiyorsak, ATATÜRK’ün ilke ve inkılaplarıyla kalmamız gerekir. Atatürk’ün yolundan saptık, ülkeyi neredeyse bir iç savaş konumuna getirdik. Emperyalistlere peşkeş çektik. Onun yaptıklarını, bizler sattık!

Türkiye, şekil olarak her ne kadar cumhuriyetle yönetilmekte ise de, Osmanlıyı diriltmek hayaline kapıldık. Kendimizi Muhteşem Süleyman’ın döneminde zannettik. Bir haftada Şam’a girip, Emevi camiinde Cuma namazı kılmak hayallerine kapıldık. Kendimizi Atatürk’ün değil, Osmanlının varisleri gibi gördük. Oysa bilmemiz gereken gerçek şudur. Osmanlı Devleti bir daha dirilmemek üzere tarihin derinliklerine gömülmüştür.

Osmanlıcılıkla yetinmedik, hilafeti getirmek sevdasına düştük. Birilerine Halifelik makamını yakıştırdık. Halifeliği yakıştırmakla kalmadık, ona dokunmayı ibadet saydık. Haşa Allah’ın bütün sıfatlarını üzerinde topladığını söyleyecek kadar sapıttık!

Evet, büyük üstat Levent Kırca’nın üç cümlelik mesajı, sayfalarca mesajdan çok daha etkili ve anlamlı. Bu ülkenin kurtuluşu Atatürk’le ve  cumhuriyetle kalmaktan geçer. Bunu asla unutmayalım.

4 yıl önce kaybettiğimiz büyük mizah ustasının söylediği o üç cümlenin anlamını bugün çok daha iyi anlıyoruz. Atatürk’le ve Cumhuriyetle kalsak zaten HOŞÇA KALACAĞIZ.

Nur içinde yat büyük üstat. Senin Devlet Sanatçısı unvanını geri alanlar, bu milletin gönlünde kurduğun tahtı da alamazlar ya!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.