REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ATATÜRK’ÜN YOLUNDA, KOŞAR ADIM MARŞ-MARŞ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATATÜRK’ÜN YOLUNDA, KOŞAR ADIM MARŞ-MARŞ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
16 Mayıs 2021 - 11:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mustafa Kemal Paşa, Padişahın ve İstanbul hükümetinin ülkeyi kurtarabileceklerinden umudunu kesince, ülkeyi kurtarmak kararlılığı ile çalışmalar başlatmak için kolları sıvamıştı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, oradan Erzurum’a geçmişti. Erzurum’da 23 Temmuz – 6 Ağustos 1919 tarihleri arasında  düzenlenen Doğu Anadolu Vilâyetleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Başkanlığına seçilmişti. 14 gün süren Erzurum Kongresinde Millî sınırlar içinde kalan vatanın bir bütün olduğu, asla bölünemeyeceği, milletin gerektiği zaman düşmanlara karşı vatanını koruyacağı, dış devletlerden hiçbirinin manda ve himayesinin kabul edilmeyeceği gibi önemli kararlar alındı. Erzurum kongresine ülkenin hemen her ilinden delegeler gitmişti. Siirt’i temsilen de Şehrimizin eşraflarından Merhum Cemil Aydın kongreye katılmıştı. Bu önemli kararlardan sonra bir de Temsil Heyeti seçildi. Mustafa Kemal bu heyetin başkanlığına getirildi. Kongrenin verdiği kararlar, bütün memlekete ve yabancı hükümetlerin temsilcilerine bildirildi.

Mustafa Kemal Paşa, milli hareketi daha çok genişletmek ve geliştirmek için 2 Eylül’de Sivas’a geçti. Burada, bütün memleketi ilgilendirecek bir kongre toplamak ve daha temelli kararlar almak istiyordu. Hatta bu iş için daha Samsun’a çıkar çıkmaz çalışmaya başlamış, Amasya’dan bütün illere ve komutanlara bir genelge göndererek Sivas’ta büyük bir milli kongre toplanacağını, her ilin bu kongreye temsilciler göndermesini istemişti. Türkiye’nin her yerinden giden temsilcilerin katılması ile 4 Eylül 1919’da Sivas’ta kongre düzenlendi. Mustafa Kemal’in yine başkanlığa seçildiği kongre yedi gün devam etti. Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin adı değiştirilerek ve öteki müdafaa cemiyetleriyle de birleştirilerek bir tek millî cemiyet haline getirildi, adına da Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti denildi. Manda ve himaye sorunu üzerinde kesin kararlar alındı ve hiç bir suretle manda ve himaye kabul olunmayacağı bir daha belirtildi.

Mustafa Kemal Paşa’nın ülkeyi kurtarmak kararlılığıyla asıl hedefi ise Ankara’ya geçmek ve orada Milleti temsil edecek bir meclis kurmaktı. Bu kararlılıkla yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları 27 Aralık 1919’da Ankara’ya vardılar. Ankara’ya gelişinde ilk karşılandığı yer Dikmen Keklikpınarı oldu. Ankara’nın ileri gelenleri Mustafa Kemal Paşa’yı ve arkadaşlarını karşılamışlardı. İşte, o günün anısına 1936 yılının 27 aralık tarihinde başlatılan BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU hemen her yıl ve aralıksız olarak sadece Ankara’da değil, Türkiye’nin bütün illerinde düzenlenmektedir.

Lise sıralarında, biz de bu koşulara katıldık. Atatürk için koştuğumuzun bilinciyle hiç yorulmadık. KARARLIYIZ, ATATÜRK’ÜN YOLUNDA KOŞAR ADIM İLERLEMEĞE DEVAM EDECEĞİZ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.