REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ATÇILIK SPORUNU GELİŞTİRELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATÇILIK SPORUNU GELİŞTİRELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
16 views
26 Mart 2018 - 17:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanoğlunun evcilleştirdiği ilk hayvanlardan biri olan atlar, aynı zamanda bizlere ilk sporu da tattırmışlardır. 200 yıl öncesine kadar insanların tek binek araçları, atlardı. Toplumdan topluma farklılık gösterse de hemen hemen bütün dünya toplumlarında atlara ayrı bir sevgi beslenir. Ulaşımda kullandıkları atlarla aynı zamanda cirit ve benzeri oyunlar başta olmak üzere çeşitli yarışmalarda düzenliyorlardı.

İlimize baktığımızda 1960’lı yıllara kadar hemen her mahallede düzinelerle atlar bulunurdu. Güvercinler gibi atlara meraklı insanlar vardı. Küçüklüğümde hemen her hafta bağdan döndüğümüzde  atları ile gezintiye çıkan insanları görürdük. Bazıları da grup halinde çıkar ve kendi aralarında atlarını yarıştırırlardı.

Yine çocukluk anılarımdan atlarla ilgili olarak kalan bir anıda, ilimizdeki süvari birliği ile ilgili. Doğu kışla olarak adlandırılan, bugün Fen Lisesi ve diğer liselerimizin bulunduğu alanda konuşlanan bu birlik, 19 Mayıs törenlerinde gösteriler yapıyordu. Erkek ve Bayan Subayların atları engellerin üzerinden atlatmalarını ve yarışlarını büyük bir heyecanla izler ve çılgınca alkışlardık.

O günlerden bugüne geldiğimizde il merkezinde bulunan at sayısı oldukça azaldı. Kesin bilemiyorum ama sayı belki de onun altındadır. Oysa birçok alanda olduğu gibi atlar konusunda da geriye dönüşten söz edilebilir. Birçok kişi bu sevimli hayvanları tekrar yetiştirmeye başladı. Atlara ilgi eskiye oranla artıyor.

Bunun yakın örneği komşu il Mardin’de yaşanıyor. Geçen aylarda Mardin’de katıldığımız bir toplantıda at seven birkaç kişiyle tanıştık. Bize orada atçılıkla ilgili gelişmeleri anlattılar. Mardin’de çok sayıda insan at yetiştiriyor. Hatta bunlar bir sivil toplum kuruluşu çatısı altında güçlerini birleştirmişler ve kurdukları dernek çatısı altında seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Değişik zamanlarda gösteriler yapıyorlar, yarışlar düzenliyorlar ve bu çalışmaları da büyük ilgi görüyormuş.

Bir tanesi ilimizde at meraklısı olan çok sayıda kişinin adını da sıraladı. Hatta aralarında tanıdıklarımda var.  Benden de emekli bir il dernekler müdürü olarak, bir dernek çatısı altında birleşmeleri konusunda yardımcı olmamı istedi.

Umarım ilimizde at severler de bir çatı altında birleşerek seslerini duyurma imkanı bulurlar. Belki ilk etapta hipodrom çok hayal olur ama kendilerine tahsis edilecek alanlarda yarışlarını ve gösterilerini gerçekleştirirler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.