Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Av.Diyaeddin Temiz, Filistin Konusunda Protestolarımız Tenha, Sloganlarımız Yumuşak, Ne Oldu Bize Diye Sordu?

SORU: Eskiden Filistin için daha gür ses verirdik, daha kalabalık protestolarda bulunurduk ve İsrail’e daha bir öfkeli sloganlar atardık. Şimdi sesimiz kısık, protestolarımız tenha, sloganlarımız yumuşak… Ne oldu bize?
CEVAP : Söze ve söylenene değil söyleyenin cebine ve gücüne bakar olduk. Paraya göre dikkat kesildik, sözünün gücüne değil. Haklı mı haksız mı değil, güçlü mü güçsüz mü ona baktık. Güçlü ise haksız olmasını önemsemedik. Gücüne teslim olduk. Güçlü ve zengini kutsadık.

SORU: Eskiden Filistin için
Düğünlerde, taziyelerde, eşraf meclislerinde, konferanslarda, medreselerde, siyasi partilerde baş köşeyi zengin ve güçlü olanlara verdik. Kanaatin önderleri yaptık. Onları daha çok sevdik.
Para ve gücün; helalliğini ve adilliğini sorgulamadık. İmanın ve adaletin paradan ve güçten üstün olduğunu unuttuk, hatırlatanlardan uzak durduk.
Haram kazanılan parayı medreselerin bile sorgulamadan talebelere yedirebilmesini fetva belledik. Biz onlardan daha fazla bilememe gerekçesiyle…
Şimdi bunu İsrail ve Filistin’e uyarlayabiliriz.
Evet İsrail zalim, haksız ama güçlü ve çok zengin. Aklımızı ve ruhumuzu esir almış.
Hata yaptığımızı biliyoruz ama bir defa teslim olmuşuz.
Gandhi’den esinlenerek; Sözler önce düşünceye sonra duygulara daha sonra davranışlara dönüştü. Alışkanlıklara dönüşmesine ramak kaldı. Sonrası malum değer ve karaktere dönüşme…
Biz değişmedik; yozlaştık, bozulduk.
Helal 2 Liranın haram 3 Liradan fazla olduğu düşüncesinden çok uzağa düştük.