REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AVM’LERE TEPKİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AVM’LERE TEPKİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
16 Kasım 2017 - 12:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’mizin her yerinde yaygınlaşmaya devam eden Alışveriş Merkezlerine (AVM) küçük esnafların duyduğu tepki büyüyor ve bir zamanlar bu tepkinin dikkate alınacağı ifadelerinin lafta bırakılmış olmasından duydukları büyük rahatsızlığı dile getiren küçük esnaflar; “Alışveriş merkezlerinin gün geçtikte yaygınlaşmaları, küçük esnafın ayakta durma şansını ortadan kaldırmıştır. Daha önceleri bu konuda gösterilen tepkilerin dikkate alınacağını ifade edenler olduysa da, daha sonra küçük esnaflar da bir araya gelerek Alışveriş merkezleri açsınlar denmeye başlandı. Halbuki, böyle bir birlikteliğin sağlanamayacağı biliniyor. Buna rağmen, yakınmalarımıza aldırış etmeyen ilgililer AVM’lerin açılış törenlerine katılarak kurdelalarını kesiyorlar… Bu konuda feryatlarımızın duyulmaması nedeniyle, ülkemizde küçükler; büyüklere ezdiriliyor diye düşünmeden edemiyoruz. Birçok küçük esnaf  daha, AVM’lerin yaygınlaşmaları yüzünden işyerini kapatmak zorunda kalacaktır ve bu gerçeği dikkate almayanlara duyulan büyük tepki, her geçen daha da bileniyor…” demektedirler.

Siirt’imizde de AVM’lerin yaygınlaştığını gözlemliyorum. Bazı esnaf vatandaşlarımız aktardıkları bilgi notunda, bu yüzden işyerlerini kapatmak durumunda kalacaklarını dile getirerek konuya dikkat çekmemiz temennisinde bulunduklarından konuya yeniden değinmeyi görev addettim. Gerçekten de ülkemiz genelinde sayıları artmaya devam eden AVM’ler, küçük esnafın ayakta durma şansını ortadan kaldıracak boyuttadır ve işyerlerini kapatan yurttaşlarımız da haliyle işsizler ordusuna intisap edeceklerdir. Koyu işsizliğin asgari düzeye çekilmesini beklerken, işsiz sayısını arttıran bu olumsuzluğu, bazı esnafların belirttikleri gibi sayın ilgililerde biliyor ama yakınmalara aldırış etmiyorlar.

Yeni yeni açılmakta olan AVM’lerde gerçekleştirilen istihdam, işyerlerini kapatmak mecburiyetinde kalan esnafın sayısına oranla yok denecek düzeyde kalmaktadır ve ilgililerin bu gerçeği görmelerinde yarar var sanırım. Binlerce küçük esnafın bir araya gelerek AVM’ler kurmaları mümkün değildir ve küçük esnafın yok olmasını fırsat olarak telakki eden AVM’ler, diledikleri fiyatlarla satışla yapma şansını elde etmektedirler. AVM’- lerin,  tüketicileri sevindirecek bir rekabet içinde olmadıklarının da altını çizerken, küçük esnafın korunmamaları durumunun kendilerine haksızlık teşkil ettiğini ve ayakta duramayan esnafın buna sebebiyet  verenleri, günü geldiğinde sorgulayacaklarına, gözlemlerim doğrultusunda dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.