Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avşar: “Yaralar bir an evvel sarılmalıdır.”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçelerinde meydana gelen yangın dolayısıyla TBMM’ye kanun teklifi sundu. Yangında 15 can kaybının, 78 yaralının ve çok büyük maddi zararın olduğuna dikkat çeken Avşar, yaraların bir an evvel sarılması ve oluşan zararın tanzimi için ilgili kanuna “geçici madde-28’in” eklenmesi suretiyle değişiklik yapılarak bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkan

“15 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir kısmı ağır olmak üzere 78 vatandaşımız yaralanmıştır.”

“20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçelerinde insan hayatını, doğal yaşamı, ekonomiyi ve ekolojik sistemi etkileyen büyük bir yangın meydana gelmiştir” diyen Avşar, şunları söyledi:  “55 bin dekarlık mera, orman ve tarım arazisini kapsayan bir alanda çıkan bu yangında; 15 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir kısmı ağır olmak üzere 78 vatandaşımız yaralanmıştır. Yapılan ilk tespitlere göre çok sayıda hayvan telef olmuş, bir kısmı kesime gönderilmiş, bir kısmı tedavi altına alınmıştır. Büyük bir bölümünde tahıl yetiştiriciliği yapılan tarım alanlarının üzerindeki ürünler ise yok olmuş ve doğal yaşam büyük zarar görmüştür.”

 “Yangında yüzlerce aile evsiz kalmış, geçim kaynaklarını kaybetmiş, elektrik, su vb. altyapıları zarar görmüştür.”

Bu durumun bölgenin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı olumsuz etkilediğini, biyolojik çeşitliliğine büyük zarar verdiğini aktaran Avşar; “Bununla birlikte yangın birçok yerleşim yerini etkilemiş, yüzlerce ailenin evsiz kalmasına, geçim kaynaklarını kaybetmesine, elektrik, su vb. alt yapılarının zarar görmesine sebep olmuştur. “ dedi.

 “Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçeleri ile çevresinin afet bölgesi ilan edilmesi elzemdir.”

Avşar; “55 bin dekarlık alanda hayata, ekonomiye ve ekolojik dengeye büyük zarar veren bu yangın dolayısıyla halkın karşı karşıya kaldığı maddi ve manevi zararların tespit ve tanzimi, ekolojik tahribatın giderilmesi, yaban yaşamın normale dönmesi için yangından etkilenen Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçeleri ile çevresinin afet bölgesi ilan edilmesi elzemdir.” ifadesine yer verdi.

 “Afet bölgesi ilan edilen yerlerde vatandaşların maddi ve manevi zararları tazmin edilmelidir.”

Avşar, “Bu kapsamda 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna geçici madde eklenerek Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçeleri ile çevresinin afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Söz konusu kanuna geçici madde-28 olarak, “Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı ilçeleri ve çevreleri, 20 Haziran 2024 tarihinde meydana gelen yangından dolayı afet bölgesi ilan edilmiştir. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde vatandaşların maddi ve manevi zararlarının tazmininde bu kanun hükümleri uygulanır.” teklif ettiklerini ifade etti.