REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AYI İLE YATAĞA GİRMEK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AYI İLE YATAĞA GİRMEK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
20 views
15 Kasım 2017 - 11:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu Ortadoğu coğrafyasında Türkiye’nin durumu gerçekten çok zordur. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN (YURTTA SULH, CİHANDA SULH) ilkesinden sapınca, başımıza gelmedik haller kalmadı. Bir zamanlar Sovyetler Birliğinin şerrinden kaçmak için kendimizi ABD’nin yatağına atmıştık. Şimdi de ABD’nin şerrinden kaçmak için kendimizi Rusya’nın yatağına atacağız gibi bir durum var.

Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü, 1960’lı yıllarda, Adnan Menderes hükümeti döneminde can ciğer kuzu sarması olduğumuz, Kore’de birlikte savaştığımız ABD, Kıbrıs konusu gündeme geldiğinde Türkiye’ye bir anda sırt çevirince ve ülkemize karşı tehditkar tavırlar takınınca (Ayı ile yatağa girilmez) buyurmuş ve eklemişti. (Yeni bir dünya kurulur, Türkiye bu yeni dünyada yerini alır.)

Daha sonra, 1 Mart 2003’te meşhur Irak tezkere meclisten geçmeyince askerlerimizin kafasına çuval geçiren, şimdi de, PKK uzantısı YPG’lilere tırlar dolusu silah desteği veren (stratejik ortağımız!”) aynı ABD!

Sovyetler Birliği korkusuyla ABD’nin yatağına girmekle ne kadar hata ettiğimizi geç de olsa anladık ama ABD Ayısının yatağından çıkıp, Rus Ayısının yatağına girmek üzere olduğumuzun farkında değiliz. Bir ayının adı ABD, öbürünün Rusya! Ha o ayının yatağına girmişsin, ha bu ayının!

Rusya ile dostluklar, ticari ilişkiler kurmak iyi de, dikkat edelim, ABD ayısının yatağından kurtulalım derken, kendimizi Rus ayısının yatağında bulmayalım. Sonuç itibarıyla ayı, ayıdır. Ha ABD Ayısı olmuş, ha Rus Ayısı! Dostluklar kurmasına kuralım da, ayıların yatağına girecek kadar değil…

ŞEREFE GÖRE ÇEYİZ!

Orta halli bir Siirtli aile, kızını nişanlamıştı. Kız tarafı olmak, Şehrimizin Arap kesimi için mali açıdan adeta yıkımdır. Çünkü çeyizin hazırlanması ve masrafları kız tarafının görevleri arasındadır! Siirt’in Arap kesiminin başlık almak gibi bir adeti de yoktur.

Kızını nişanlayan orta halli baba, her eve geldiğinde, hanımı tarafından eline bir liste tutuşturularak:

-Çeyiz için bunların alınması lazım! denilir. Adamcağız, başlangıçta istenilenleri alsa da, çeyiz için alınması gereken listelerin sonu bir türlü gelmez. Artık, borç gırtlağa dayanmıştır!

Bir gün, eve gelen adamcağızın eline hanımı yine bir liste tutuşturarak:

-Kızın çeyizi için alınacak! deyince, adamcağız, dayanamayarak:

-Yahu, yetmedi mi artık! diyecek olur.

Bunun üzerine kadın:

-Ben senin şerefini, itibarını düşünüyorum. (Kızına doğru dürüst çeyiz çıkaramadı!) demesinler diye…

Karısının bu cevabı üzerine, zaten borç batağına batmış olan adamcağız, dam başına çıkarak, bütün mahalle halkının duyacağı yüksek bir ses tonuyla bağırır:

-Komşular duyun, benden daha şerefsiz olan yine benim! Kızıma çıkaracağım çeyize bakarak bana itibar edecekseniz, itibar etmeyin!!!

Evet, gücü olmayan için itibar ve şeref işte böyle bir şeydir!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.